Klienci banków przenoszą się do internetu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Aktywny klient wykonuje 4 przelewy w miesiącu

W tym roku liczba klientów banków, którzy będą aktywnie korzystać z bankowości elektronicznej, przekroczy 10 milionów - wynika z prognozy Związku Banków Polskich.

Według danych ZBP, na koniec 2009 r. liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej wyniosła 8,4 mln, z czego 930 tys. to małe i średnie firmy. W ciagu poprzedniego roku bankom przybyło milion "internetowych klientów".

Nie chodzi przy tym o każdego, kto stan swojego konta sprawdza przez internet. "Aktywny klient" bankowości elektronicznej - według ZBP - to taki, który wykonuje miesięcznie więcej niż cztery przelewy elektroniczne.

Średnio klienci indywidualni robią osiem przelewów w miesiącu, a w przypadku małych i średnich firm - 16. Wartość przelewów elektronicznych wykonywanych miesięcznie w ub.r. przez klientów bankowości elektronicznej przekraczała średnio 44 mld zł.

Liczba klientów (aktywnych i nieaktywnych), z którymi banki mają podpisaną umowę bankowości elektronicznej przekroczyła już 14 mln.

- Cieszymy się, że większość tych najaktywniejszych małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z bankowości elektronicznej, że większość korporacji - bo 104 tys. - korzysta z bankowość internetowej. (...) To jest dowód na to, że w Polsce nie tylko w bankowości, także w innych działach polskiej gospodarki - ubezpieczeniach, telekomunikacji, administracji, logistyce, informacji gospodarczej, statystyce - może być wykorzystywana gospodarka elektroniczna - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24