Kissinger ostrzega przed nową zimną wojną. "Nie wolno ignorować tego niebezpieczeństwa"

Najnowsze

PAP/EPAZdaniem Kissingera niebezpieczeństwo powrotu zimnej wojny jest realne

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" wytknął Zachodowi błędy w postępowaniu z prezydentem Władimirem Putinem w czasie kryzysu na Ukrainie. Ostrzegł przed powrotem zimnej wojny z Rosją.

- Europa i Ameryka nie rozumiały znaczenia problemów związanych z negocjacjami o gospodarczych stosunkach Ukrainy z Unią Europejską, których kulminacją były demonstracje w Kijowie - powiedział Kissinger w rozmowie ze "Spieglem".

Dialog z Moskwą

Jego zdaniem Zachód powinien był prowadzić na te tematy dialog z Moskwą. - Ukraina miała zawsze szczególne znaczenie dla Rosji. Zignorowanie tego faktu miało fatalne następstwa - ocenił były szef amerykańskiej dyplomacji, zastrzegając, że rosyjska reakcja była "nieodpowiednia".

Kissinger przypomniał, że Putin wydał "dziesiątki miliardów dolarów" na zimową olimpiadę w Soczi, chcąc pokazać, że Rosja jest "nowoczesnym narodem, który zwrócony jest ku Zachodowi i zachodniej kulturze czy wręcz jest częścią Zachodu". Jak dodał, "nie można dostrzec żadnego sensu" w tym, że tydzień później zaatakował Krym i rozpoczął wojnę we wschodniej Ukrainie.

Zdaniem Kissingera niebezpieczeństwo powrotu zimnej wojny jest realne i nie wolno go ignorować. - Nowa odsłona zimnej wojny byłaby tragedią - ocenił.

Nie ma planu

Przyznał, że Zachód nie mógł pogodzić się z aneksją Krymu. Jak zauważył, nikt jednak nie przedstawił dotąd konkretnego planu, co trzeba zrobić, aby półwysep stał się znów częścią Ukrainy. - Nikt nie chce walczyć o wschodnią Ukrainę - zaznaczył były dyplomata.

Kissinger uważa, że polityka Putina wynika ze "strategicznej słabości, którą maskuje jako taktyczną siłę".

Rosja jest potrzebna

W wywiadzie dla "Spiegla" były sekretarz stanu podkreślił, że Zachód potrzebuje Rosji do rozwiązania innych kryzysów, jak choćby konfliktu z Iranem o broń atomową czy też wojny domowej w Syrii.

- Te sprawy są ważniejsze od eskalacji konfliktu z Kremlem - zaznaczył. Jego zdaniem Ukraina musi pozostać niepodległym krajem i powinna mieć prawu wyboru organizacji gospodarczej, do której chce należeć.

- Nie istnieje jednak prawo do członkostwa w NATO - zastrzegł. - Wiemy wszyscy, że NATO nigdy nie zagłosuje jednomyślnie za (przyjęciem Ukrainy) - powiedział Kissinger. Jak dodał, USA ma prawo do współdecydowania w tej sprawie.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA