Kilku chętnych na Możejki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Możejki nie będą już Orlenu?

Co najmniej siedem firm wyraziło zainteresowanie litewską rafinerią Możejki kontrolowaną przez polski Orlen, donosi "Puls Biznesu".

W połowie sierpnia PKN Orlen poinformował, że międzynarodowy zespół doradców Banku Nomura zajmie się weryfikacją możliwości realizacji różnych scenariuszy, dotyczących przyszłości Orlen Lietuva - od utrzymania aktualnej sytuacji właścicielskiej i dalszej budowy wartości spółki po częściową lub całkowitą sprzedaż udziałów, należących do płockiego koncernu.

Wyniki tych analiz mają być znane w czwartym kwartale 2010 r. Jak zapewniał płocki koncern, żaden z potencjalnych scenariuszy na obecnym etapie nie jest preferowany, a o jego ostatecznym wyborze zdecydują wyłącznie argumenty biznesowe.

Rosjanie chętni

"Puls Biznesu" informuje, że Bank Namura skłania się ku rozwiązaniu w postaci sprzedaży spółki. Według gazety bank wysłał już do kilkudziesięciu potencjalnych inwestorów pytania o ich zainteresowanie Możejkami.

"PB" donosi, że odpowiedzi dotyczące zaangażowania się w litewską rafinerię nadesłało 7-8 koncernów naftowych. — Są wśród nich firmy z Rosji, ale także z innych krajów — mówi "PB" osoba znająca sprawę.

Jeszcze na początku września wielu analityków uważało, że rafineria w Możejkach zostanie prawdopodobnie zakupiona przez rosyjski Surgutnieftiegaz, jeśli Kreml podejmie polityczną decyzję o skonsolidowaniu pozycji Rosji w bałtyckim sektorze energetycznym.

Źródło: Puls Biznesu, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24