Kierowcy mogą odetchnąć. Naprawy nie podrożeją

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESOd czerwca tego roku rozporządzenie GVO nie będzie obowiązywać

- Nie będziemy drożej płacić za części do samochodów, czy usługi u mechaników - zapewnia rzeczniczka Komisji Europejskiej. Wprawdzie w czerwcu wygasa rozporządzenie, które zezwala na instalowanie w autach części nieoryginalnych i omijanie w tej sposób drogich, autoryzowanych punktów dilerskich, ale Bruksela już wkrótce przedstawi nowe przepisy. Na razie jednak nie mówi, jakie.

Jeszcze 8 lat temu Komisja Europejska zliberalizowała rynek motoryzacyjny, zezwalając na instalowanie w autach nieoryginalnych części zamiennych bez utraty gwarancji producenta. Rozporządzenie, znane jako GVO, zezwalało też na sprzedawanie kilku marek aut w salonach. Dzięki temu klient mógł taniej zapłacić w warsztatach za części i miał większy wybór wśród producentów.

Nie będzie fali podwyżek

Tyle, że rozporządzenie GVO w czerwcu wygasa. Istnieje więc ryzyko, że znacznie wzrosną koszty naprawy aut.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Amelia Torres zapewnia jednak, że wzięte zostały pod uwagę obawy klientów. Podkreśla, że Komisja chce zagwarantować konkurencję na unijnym rynku motoryzacyjnym. - Chodzi o to, by konsumenci mogli naprawiać samochody i kupować części zamienne po jak najlepszej cenie. Nie ma żadnych wątpliwości, chcemy jeszcze lepszych rozwiązań dla konsumentów niż dotychczas. Tak, by mogli kupować części zamienne taniej, a nie drożej - tłumaczyła rzeczniczka Komisji.

Źródło: PAP, Polskie Radio, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES