Najnowsze

Kierowcy mogą już jechać nowymi odcinkami autostrad A1 i A4

Najnowsze

Aktualizacja:
GDDKiA | Łukarz JóźwiakDzięki odcinkowi autostrady A1 kierowcy zaoszczędzą na czasie przejazdu z Torunia do Włocławka

Kierowcy mogą już jeździć nowootwartymi odcinkami dwóch autostrad: A1 z Czerniewic koło Torunia do Włocławka w woj. kujawsko-pomorskim oraz A4 z na Podkarpaciu, od węzła Przemyśl do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.

Oddany do użytku odcinek A1 ma 45 km długości. Jak poinformowała GDDKiA są to to połączone dwa odcinki budowanej autostrady i fragmentu odcinka trzeciego, czyli ok. 70 proc. całej budowanej trasy z Czerniewic do Kowala. Ostatni - 19-kilometrowy - odcinek autostrady w woj. kujawsko-pomorskim łączący Włocławek z Kowalem, zostanie udostępniony prawdopodobnie za miesiąc.

Na razie bezpłatnie

Na trasie, choć udostępnionej kierowcom, będą mogły być kontynuowane prace m.in. na drogach lokalnych, serwisowych i miejscach obsługi podróżnych, które na razie nie zostały udostępnione.

GDDKiA informuje też, że kierowcy mogą poruszać się po autostradzie z taką samą prędkością, jak na innych odcinkach A1, ale muszą się liczyć z tym, że w niektórych miejscach może zostać wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, niezbędna dla dokończenia pozostałych robót. Przejazd nowym odcinkiem autostrady będzie na razie bezpłatny.

Standardy europejskie

Na nowym odcinku autostrady A1 wprowadzono pilotażowo program dostosowania oznakowania autostradowego do standardów europejskich. Węzły drogowe otrzymały numerację i nowe nazewnictwo (węzeł nr 12 Czerniewice, nr 13 Ciechocinek, nr 14 Włocławek Północ, nr 15 Włocławek Zachód). Dodatkowo tablice drogowskazowe wraz ze strzałkami zostały rozmieszczone nad właściwymi pasami ruchu. W związku z udostępnieniem do ruchu nowego odcinka autostrady, zmieniła się organizacja ruchu na drodze krajowej nr 1 biegnącej równolegle do nowobudowanej trasy. Obecna droga nr 1 stała się drogą krajową nr 91, zmienił się też dotychczasowy układ drogowy w okolicach węzłów drogowych i na drogach dojazdowych do autostrady. Kierowcy jadący z kierunku Łodzi mogą dojechać drogą krajową nr 1 do Włocławka, a dalej drogą nr 62 kierować się na węzeł autostradowy Włocławek Zachód. Dla kierowców jadących z północy oraz dla mieszkańców Torunia najważniejszą zmianą jest likwidacja połączenia A1 z drogą krajową nr 91 (dotychczas nr 1) na węźle Czerniewice, przy wyjeździe z Torunia w kierunku Łodzi.

Miał być wcześniej

Pierwotnie zapowiadano, że odcinek A1 Czerniewice-Kowal gotowy będzie we wrześniu 2012 roku, ale gdy się to nie udało, to na początku września 2012 r. zostały zerwane kontrakty z dotychczasowymi wykonawcami. Odcinek Czerniewice-Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a odcinek Brzezie-Kowal - konsorcjum, którego liderem spółka PBG. W ogłoszonym ponownie przetargu na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice-Kowal wygrała oferta Salini Polska opiewająca na 450 mln zł brutto dla odcinka Czerniewice-Brzezie o długości 34,5 km i 608 mln zł brutto dla odcinka Brzezie-Kowal długości 29,5. Budowa jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

A4 do granicy z Ukrainą

Natomiast odcinek autostrady A4 od węzła Przemyśl do Korczowej kosztował 818 mln zł. Został wybudowany systemem projektuj-buduj przez grecką firmę Avax. W ramach prac spółka wykonała również m.in. ponad 11 obiektów inżynierskich, 16 przepustów dla małych zwierząt i płazów oraz wybudowała dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Odcinek autostrady jest wykonany w dwóch rodzajach nawierzchni: asfaltowej (16,7 km) i betonowej (4,7 km) - przy przejściu w Korczowej. Dzięki nowemu odcinkowi można teraz dojechać bezpośrednio z Jarosławia do granicy z Ukrainą (łącznie 50 km). Na Podkarpaciu wciąż budowane są jeszcze dwa odcinki autostrady A4: od Rzeszowa do Jarosławia oraz od Tarnowa (woj. małopolskie) do Dębicy (woj. podkarpackie), oba mają być gotowe w przyszłym roku. Cała autostrada A4 miała być gotowa na Euro 2012. Podkarpacki fragment autostrady A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km.

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA | Łukarz Jóźwiak