Najnowsze

Kiedy wyższe ceny gazu?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPodwyżka cen gazu wydaje się przesądzona, pytanie tylko kiedy i o ile

Kiedy wzrosną ceny gazu? Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki dotycząca zatwierdzenia nowych taryf dla PGNiG raczej nie zapadnie w tym tygodniu. - Trwają jeszcze rozmowy na temat ponoszonych przez firmę kosztów - powiedział dyrektor departamentu taryf URE Tomasz Kowalak.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo początkowo wystąpiło z wnioskiem o ponad 30-procentową podwyżkę. Kiedy jednak Urząd Regulacji Energetyki wezwał firmę do korekty - w ponownym wniosku spółka wnosiła o podwyżkę o 29 procent.

Zdaniem URE ceny powinny wzrosnąć o kilkanaście procent. - Trwa proces weryfikacji tego, co zostało przedłożone. Trwa jeszcze fundamentalna dyskusja, ona się nie zakończyła do świąt, a jak się zakończy, to jeszcze trzeba 4-5 dni na ogłoszenie decyzji. Mało więc prawdopodobna jest decyzja w tym tygodniu. Podwyżka cen może wejść w życie najwcześniej 14 dni od publikacji - powiedział agencji Reutera Kowalak.

Tymczasem PGNiG zależy na jak najszybszej podwyżce, bo - jak tłumaczy - każdy dzień opóźnienia oznacza dla firmy straty. - Firma nie może sobie pozwolić na dopłaty do sprzedaży gazu - argumentuje rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Zapowiada, że jeśli URE nie przychyli się pozytywnie do propozycji spółki, ta będzie negocjować.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES