Kiedy Polacy znów zaufają funduszom?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESTomasz Publicewicz, z portalu analizy online

Jest szansa, iż trwające od wielu miesięcy gigantyczne wypłaty środków zgromadzonych przez Polaków w funduszach inwestycyjnych w końcu się zatrzymają - uważa ośrodek badawczy Analizy Online. Taki wniosek nasuwa się po danych za sierpień, kiedy to wycofaliśmy z funduszy "tylko" 850-900 mln zł, a więc najmniej od grudnia zeszłego roku.

Czy stanie się tak już we wrześniu? Wcale nie jest to pewne, ale tendencja do wypłacania pieniędzy z funduszy wyraźnie się zmniejsza. Przypomnijmy, że w lipcu wypłaciliśmy z nich aż 3,5 mld zł.

- Prawdopodobieństwo tego, że wyjdziemy na zero, bo tu może trudno mówić o jakimś napływie (nowych środków), jest dość duże, ale sytuacja na rynku jest bardzo zmienna - powiedział Tomasz Publicewicz z ośrodka Analizy Online na antenie TVN CNBC Biznes

Winne fundusze mieszane

Tomasz Publicewicz uważa, że najwięcej pieniędzy przez ostatnie wiele miesięcy odpłynęło z funduszy mieszanych i funduszy stabilnego wzrostu, co jest o tyle dziwne, że one właśnie uważane są za najbardziej bezpieczne i mniej podatne na wahania koniunktury. Według niego, z funduszach akcji - postrzeganych jako znacznie bardziej ryzykowne - wypłacamy znacznie mniej pieniędzy.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES