Kiedy pieniądze będą za darmo?

Aktualizacja:
 
Czy szef Fed Ben Bernanke zdecuduje się na cięcie stóp do zera?EPA

Przez cały świat przetoczyła się fala obniżek stóp procentowych. Banki centralne decydują się na to, żeby obniżyć koszt pieniądza dla słabnącej gospodarki i zapobiec w ten sposób recesji. Ale ekonomiści twierdzą, że czeka nas kolejna fala obniżek stóp, gdyż dotychczasowe nie wystarczą. Być może stopy procentowe spadną nawet do zera. Kredyt będzie za darmo?

Po decyzjach banków centralnych z tego i poprzedniego tygodnia, przeprowadzonych w nieporównywalnym dotąd z niczym tempie, koszty pożyczania pieniędzy są już poniżej inflacji, po raz pierwszy od kryzysu z początku lat 80. zeszłego stulecia. Politycy sygnalizują, że to jeszcze nie koniec.

Czwartkowa obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny o 50 punktów bazowych do 3,25 proc., Narodowy Bank Szwajcarii (o 50 pb do 2 proc.) i Bank Anglii (aż o 150 pb do 3 proc.) nastąpiła po zeszłotygodniowych cięciach przez Fed (o 50 pb do 1 proc.) i Bank Japonii (o 20 pb do 0,3 proc.).

Jak sprawić, żeby kredyt popłynął?

Efektem kryzysu jest wzajemna utrata zaufania instytucji finansowych. W ten sposób powstał gigantyczny zator na rynku pożyczek międzybankowych, a to spowodowało zatrzymanie kredytu dla gospodarki. Stopy pożyczek na rynku międzybankowym osiągnęły niebotyczne wysokości, więc banki centralne oferują bankom komercyjnym tańszy pieniądz, żeby te - nie mogąc się finansować wzajemnymi pożyczkami - dostarczały gospodarkom przerwany strumień pieniądza.

Równocześnie psychologia kryzysu objawia się w ten sposób, że konsumenci i firmy myślą raczej o oszczędzaniu niż o wydatkach, a banki o gromadzeniu kapitału, a nie o pożyczaniu go innym, co dodatkowo zatrzymuje krwiobieg pieniądza.

Podróż w kierunku zera

prof. Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej
prof. Jan Czekaj, członek Rady Polityki PieniężnejTVN CNBC BIZNES

- To podróż w kierunku zera - powiedział Bloombergowi Stewart Robertson, ekonomista w Aviva Investors Ltd. w Londynie, który zarządza 230 miliardami dolarów. - Nie ma przeszkód dla większego cięcia stóp - dodaje.

Polityka pieniężna łagodnieje, gdyż spowolnieniu wzrostu towarzyszy jednoczesne osłabienie dotkliwego w ostatnich miesiącach wzrostu cen. Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył o miesiąc wcześniejszą własną prognozę i przewiduje teraz, że ekspansja światowej gospodarki wyniesie w przyszłym roku 2,2 proc., a nie 3 proc., jak sądził miesiąc wcześniej. Równocześnie wzrost cen w zamożnych krajach ma wynieść 1,4 proc.

Ceny przestały galopować

Komisja Europejska prognozuje, że kilka europejskich najsilniejszych gospodarek dotknie w przyszłym roku recesja. W Polsce wzrost PKB wyniesie jej zdaniem 3,8 proc., choć rząd w budżecie na przyszły rok zaplanował 4,8 proc. Równocześnie nie ma wątpliwości, że Polska szczyt inflacji ma za sobą. Ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 4,8 proc. i od tego czasu z miesiąca na miesiąc ich wzrost będzie coraz mniejszy.

Jaki skutek odnoszą cięcia stóp? Stopa depozytów międzybankowych w dolarach na trzy miesiące na rynku w Londynie (LIBOR 3M) spadła do 2,39 proc. w czwartek z rekordowych 4,82 proc. 10 października. Pomimo tego jest nadal o 139 punktów bazowych wyższa od głównej stopy Fed. W ciągu pięciu lat poprzedzających wybuch kryzysu w sierpniu 2007 roku średni LIBOR 3M był o 22 punkty bazowe wyższy od głównej stopy Fed.

Obcięcie w Polsce "co raz bardziej oczywiste"

Zdaniem profesora Jana Czekaja, Rada Polityki Pieniężnej może być zmuszona do podjęcia decyzji o obniżeniu stóp procentowych, jeśli inne banki centralne będą w dalszym ciągu ciąć stopy.

- Prawdopodobieństwo, czy potrzeba wręcz obniżek stóp procentowych, staje się coraz bardziej oczywista, jak powiedziałem wcześniej, my musimy patrzeć na to co robią inne banki centralne, bo polska gospodarka nie jest wyizolowana z gospodarki światowej, wręcz na odwrót, w coraz większym zakresie uczestniczymy w tych procesach globalizacji - powiedział Czekaj w TVN CNBC Biznes

Banki za bardzo ostrożne?

To oznacza tańszy kredyt i dla gospodarki i dla konsumentów. Większość kredytów opartych jest bowiem na stopach pożyczek międzybankowych. Ale czy rzeczywiście? Problem polega na tym, że banki nie mają pewności co do kondycji firm. A wiele globalnych korporacji jak producenci samochodów w tym Toyota i koncerny informatyczne, jak Cisco Systems mają coraz większe problemy i gwałtownie rewidują prognozy zysków. Dlatego też banki, wobec niepewnej sytuacji, obawiają się zaangażowania w kolejne akcje kredytowe. Tym bardziej, że muszą odchorować niedawną potężną ekspansję kredytową, która właśnie doprowadziła do kryzysu.

prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, b.wiceminister finansów
prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, b.wiceminister finansówTVN CNBC BIZNES

Stopy nie są najważniejsze

- Obniżenie stóp procentowych może służyć tylko podtrzymaniu wzrostu gospodarczego, ale w tej chwili najważniejsze jest przywrócenie zaufania między bankami uważa Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Według niego w tej chwili obniżanie stóp procentowych, tzn. bazowych będzie czynnikiem sprzyjającym podtrzymaniu aktywności gospodarczej, ale nie decydującym.

- To co decyduje w tej chwili to rzeczywiście brak zaufania między instytucjami finansowymi i też brak zaufania samych banków do możliwości obsługi kredytów przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. Nie ma złych długów, ale jest bojaźń ze strony banków i tę bojaźń trzeba w tej chwili przełamać - powiedział Stanisław Gomułka w TVN CNBC Biznes

ram/iga/kap

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP