Kiedy kredyt będzie tańszy?

Najnowsze

Aktualizacja:
prof. Stanisław Owsiak / TVN24prof. Stanisław Owsiak

Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacje będzie spadać. Z 4,5 proc. we wrześniu obniży się do 4,2 proc. w październiku licząc rok do roku. Czy to oznacza, że czekają nas obniżki stóp procentowych, których fala przetacza się w ciągu ostatnich dni przez cały świat?

4,2 proc. - tyle zdaniem Ministerstwa Finansów wyniesie październikowa inflacja liczona rok do roku. Oznaczałoby to obniżkę inflacji z 4,5 proc. we wrześniu. Resort spodziewa się, że w stosunku do września ceny w październiku wzrosły o 0,4 proc.

Narodowy Bank Polski ocenia, że inflacja roczna wyniesie 4,7 proc., ale zdaniem niektórych analityków te prognozy są nieco zawyżone.

Równocześnie Komisja Europejska przedstawiła bardziej korzystne prognozy inflacji niż do tej pory. Według KE, inflacja w Polsce spadnie w przyszłym roku do 3,5 proc., czyli górnej granicy celu NBP, zaś w 2010 r. do 2,6 proc., czyli tylko nieco powyżej środka celu inflacyjnego.

Czy stopy spadną?

Spadek inflacji do sierpnia tego roku, kiedy osiągnęła ona rekordowe 4,8 proc. powoduje, że Rada polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe. Tym bardziej, że na całym świecie banki centralne obniżają stopy, żeby zapewnić gospodarkom tańszy kredyt. Po zeszłotygodniowej decyzji Fed prawdopodobnie w tym tygodniu stopy obniży Europejski Bank Centralny.

- Obniżka stóp w tym roku nie jest wykluczona - powiedział "Rzeczpospolitej" Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej. To już drugi członek RPP, który zapowiedział szybsze niż się spodziewano redukcje stóp.

Wcześniej o obniżkach stóp jeszcze w tym roku mówił szef NBP Sławomir Skrzypek.

- Obniżki są możliwe, jeśli okaże się, że tempo produkcji przemysłowej w Polsce gwałtownie hamuje - powiedział "Rzeczpospolitej" Jan Czekaj. - Czy do tych obniżek dojdzie i kiedy, to dziś trudno jednoznacznie stwierdzić - dodał członek RPP.

Czekaj nie wykluczył jednak, że może to nastąpić jeszcze w tym roku. Dodał przy tym, że prawdopodobieństwo obniżek jest dziś znacznie większe niż miesiąc temu. W jego opinii decydujące będą październikowe i listopadowe dane o dynamice produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kurs walutowy w centrum uwagi

Zmiana parametrów polityki pieniężnej uzależniona będzie od zachowania się kursu walutowego, danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej - powiedział w TVN CNBC Stanisław Owsiak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy obniżka stóp procentowych jest możliwa już w tym miesiącu. Członek Rady komentował prognozę Ministerstwa Finansów, zgodnie z którą inflacja w październiku wyniesie 4,2 proc.

ram

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: prof. Stanisław Owsiak / TVN24