Kiedy i komu należy się odprawa? Blajer wyjaśnia

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatKiedy należy się odprawa? Blajer wyjaśnia

Kiedy członkowi Rady Nadzorczej należy się odprawa, a kiedy spółka może jej nie wypłacić? Jaka jest różnica między odprawą a zakazem konkurencji? Wyjaśnia Paweł Blajer.

Główna zasada jest taka: jeśli ktoś kogoś powołuje do zarządu i ta osoba dobrowolnie z tej funkcji rezygnuje, to nie ma prawa do niczego - ani wynagrodzenia od momentu złożenia rezygnacji, ani prawa do odprawy.

Zapisy w kontrakcie

Do kontraktu może zostać dodany zapis, który mówi, że pieniądze należą się zawsze gdy odchodzi się ze spółki - niezależnie czy dobrowolnie, czy dana osoba zostaje odwołana.

Wtedy jednak może zacząć działać tzw. "zasada współżycia społecznego", która umożliwia spółce odmówienie wypłaty pieniędzy, pomimo zapisów umowy. Wszystko dlatego, że odprawa co do zasady należy się wówczas, gdy to spółka odwołuje pracownika.

Zakaz konkurnecji

Zakaz konkurencji to prawo do dodatkowego wynagrodzenia przez konkretny okres powstrzymywania się od pracy w innej, konkurencyjnej firmie. Z kolei odprawa ma rekompensować to, że funkcja członka zarządu jest takim rodzajem działalności, z której można być w każdej chwili odwołanym (rekompensata ryzyka).

Autor: mn//km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat