Kiedy czas zmienić pracę? Blajer podpowiada

Najnowsze

Aktualizacja:
Czy i kiedy zmienić pracę? Wyjaśnił Paweł Blajer TVN24 BiS
wideo 2/6

Kiedy i jak często warto zmieniać pracę? Co zyskujemy, a co tracimy pracując całe życie w jednej firmie? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi".

Ewa Kawecka, coach i doradca zawodowy radzi, że przed podjęciem decyzji o odejściu z dotychczasowego miejsca pracy należy sprawdzić, czy w ramach jej struktur nie możemy robić rzeczy, którymi chcemy się zająć w nowej firmie.

W obecnej firmie

- Trzeba sprawdzić, czy w miejscu, gdzie pracujemy jest możliwość awansu poziomego, czyli tzw. kompetencyjnego, w ramach którego nabywamy nowe umiejętności. Dla przykładu jeśli jesteśmy dobrym sprzedawcą, to możemy zostać trenerem sprzedaży dla naszego działu - mówi Ewa Kawecka i dodaje, że innym wyjściem jest też całkowita zmiana stanowiska pracy w obecnej firmie. - Jeśli jesteśmy np. specjalistami od marketingu, to możemy zostać specjalistą od logistyki. Wtedy poszerzamy swoje kompetencje - dodaje Kawecka.

Jak to zrobić?

Zdaniem Ewy Kaweckiej karierę trzeba planować co najmniej 10 lat do przodu. - Kiedy mamy jasną wizję, to wiemy dokąd mamy dążyć - przekonuje Kawecka i dodaje, że najlepiej planowanie zawodowej przyszłości zacząć od samego siebie. - Musimy poznać siebie, czyli swoje mocne strony i talenty. Powinniśmy sprawdzić, co robimy dobrze, czego szybciej się uczymy i w czym różnimy się od innych osób - tłumaczy.

Musi się opłacać

Ekspertka podkreśla, że nowa praca powinna sprawiać nam nie tylko przyjemność, ale także powinna się opłacać. - Pracowanie przez np. 20 lat w jednym miejscu nie jest opłacalne. Opłacalna jest zmiana. Nawet jeśli dostajemy podwyżkę, to jej wartość nie przekracza powiększonej o 1-2 proc. inflacji. To tylko podwyżka za piastowanie tego samego stanowiska - przekonuje Kawecka.

Program "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS