KGHM rusza z produkcją w Chile. "Ewenement na skalę światową"

Najnowsze

materiały prasowePierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu

KGHM rozpoczyna produkcję w Sierra Gorda w Chile, dzięki temu zamierza obniżyć koszty w całej grupie. - Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie 10 lat. To ewenement na skalę światową - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth.

Jak informuje miedziowy koncern w komunikacie, "w kopalni zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu miedzi". "Uruchomione zostały zakłady, w których odbywa się kruszenie, mielenie i flotacja. Woda do kopalni jest doprowadzona z wybrzeża oceanu rurociągiem o długości 143 km, a jej niezbędne rezerwy składowane są w zbiorniku o pojemności 750 tys. m3 - czytamy.

Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda, spółka liczy na obniżenie kosztów produkcji w całej grupie KGHM. - Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych - wyjaśnił Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.

120 tys. ton miedzi

Z kolei prezes zarządu KGHM Herbert Wirth przyznał, że spółka narzuciła sobie i partnerom ogromne tempo budowy. - Zależało nam, by przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska możliwie najlepiej wykorzystać potencjał kopalni – powiedział. - Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie 10 lat. To ewenement na skalę światową i dowód najwyższych kompetencji naszej kadry menedżerskiej.

Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja w ciągu 20-letniego okresu eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. Dodatkowy potencjał produkcyjny tkwi w przerobie rudy tlenkowej poddawanej procesowi ługowania. W ramach prowadzonych testów wyprodukowane już zostały w tej technologii pierwsze katody miedzi.

Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu.

Autor: rf/km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe