Najnowsze

KGHM: produkcja w kopalni Afton-Ajax ruszy pod koniec 2018 roku

Najnowsze

kghm.plNowy plan zakładu górniczego zakłada maksymalizację wartości projektu

KGHM zakłada, że złoży wniosek o uzyskanie pozwolenia środowiskowego dla projektu Afton-Ajax pod koniec I kwartału 2015 r., a budowa zakładu górniczego w Kanadzie zacznie się w połowie 2016 r. Produkcja koncentratu miedzi w tej kopalni ma ruszyć pod koniec 2018 r.

"KGHM (...) dokonał zmian w rozmieszczeniu infrastruktury zakładu górniczego (w projekcie Afton-Ajax - przyp. PAP). Nowy plan, opracowany w oparciu o konsultacje ze społecznościami lokalnymi, pozwoli na optymalizację nakładów inwestycyjnych i ułatwi proces uzyskiwania pozwoleń środowiskowych" - podał KGHM w czwartek w komunikacie.

Maksymalny zysk

Dodano, że nowy plan zakładu górniczego zakłada maksymalizację wartości projektu poprzez oddalenie infrastruktury kopalni od terenów zabudowanych i optymalizację kosztów inwestycyjnych. - Nowy plan kopalni Afton-Ajax wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnych (...). Jednocześnie zmiana ta jest w pełni uzasadniona ekonomicznie. Pozwoli m.in. na optymalizację nakładów inwestycyjnych, a po uruchomieniu kopalni na obniżenie kosztów odstawy urobku. Relokacja części obiektów poza granice miasta Kamloops ułatwi również proces terminowego uzyskiwania pozwolenia środowiskowego - powiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Mostowy, dyrektor zarządzający KGHM Ajax Mining Inc. KGHM przewiduje, że złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia środowiskowego nastąpi pod koniec I kwartału 2015 roku. Przyjęty harmonogram ma pozwolić na rozpoczęcie budowy zakładu górniczego w połowie 2016 roku i odkłada w czasie część nakładów kapitałowych na realizację projektu finansowanych przez KGHM. Spółka zakłada, że produkcja pierwszego koncentratu miedzi w kopalni Afton-Ajax nastąpi pod koniec 2018 roku.

Złoże w Kanadzie

Afton-Ajax to złoże położone nieopodal miasteczka Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Zasoby geologiczne projektu wynoszą 512 mln ton rudy o zawartości 0,31 proc. miedzi i 0,19 g/t złota. Na podstawie analizy wykonalności z 2010 roku KGHM szacował średnią roczną produkcję na ok. 50 tys. ton miedzi oraz 100 tys. uncji złota w koncentracie. KGHM podał także, że zgodnie z harmonogramem przebiega realizacja innego kanadyjskiego projektu - Victoria. 26 maja zakończone zostały roboty związane z drążeniem tunelu udostępniającego (upadowej). Obecnie realizowane są prace związane z drążeniem poziomego wyrobiska łączącego upadową z szybami kopalni, którego zakończenie planowane jest na wrzesień 2014. Roboty związane z drążeniem szybu eksploracyjnego mają się rozpocząć na przełomie 2014 oraz 2015 r. i potrwają około trzech lat. Victoria to złoże polimetaliczne z dużą zawartością miedzi, niklu i metali szlachetnych.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kghm.pl

Pozostałe wiadomości