KGHM odda cały zysk za zeszły rok

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24KGHM odda cały zysk za zeszły rok

Ministerstwo Skarbu Państwa jest przekonane, że wypłata wysokiej dywidendy nie zaszkodzi inwestycjom miedziowego kombinatu. Na środowym zgromadzeniu akcjonariuszy Skarb Państwa przeforsował przeznaczenie całego ubiegłorocznego zysku spółki na wypłatę dla akcjonariuszy.

W wydanym komunikacie ministerstwo Skarbu ocenia, że KGHM będzie mógł realizować inwestycje "dzięki wysokim cenom surowców oraz bardzo dobrym wynikom finansowym"

"Przyjmując ogólne tendencje kształtowania się cen surowców na rynkach światowych oraz prowadzoną politykę finansową spółki można zakładać, że ujęte w planie 2007 roku do realizacji inwestycje będą mogły być finansowane także ze środków wypracowanych w Spółce w 2007 roku" - podał resort.

Ministerstwo podkreśla też, że spółka notuje bardzo dobre wyniki ekonomiczne. Zysk netto KGHM za pierwszy kwartał 2007 roku wyniósł 914,3 mln zł, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej, a przychody ze sprzedaży wyniosły 2,643 mld zł, co stanowi wzrost o 7 proc. rok do roku.

"Spółka wykazuje właściwe wskaźniki rentowności sprzedaży, obciążenia majątku zobowiązaniami, wzrasta pokrycie aktywów trwałych kapitałem stałym, maleje stopa zadłużenia" - napisano w komunikacie.

We wtorek, na dzień przed walnym zgromadzeniem, które miało zdecydować o dywidendzie, KGHM podał, że planuje w latach 2007-2016 łączne nakłady inwestycyjne w wysokości 16,3 mld zł, z czego w latach 2007 i 2008 wyniosą one około 5,9 mld zł.

Zarząd proponował przeznaczenie 40 proc. zysku za 2006 rok na dywidendę, jednak środowe walne, na wniosek skarbu państwa, zdecydowało o przeznaczeniu 100 proc. zysku na wypłatę dla akcjonariuszy.

"Minister wydoił KGHM" - tytułuje swój artykuł na ten temat "Puls Biznesu", dodając, że "Skarb Państwa nie dał się nabrać zarządowi". Gazeta cytuje analityka DI BRE, Maichała Marczaka, który zauważa, że przedstawione plany inwestycyjne nie są nowe, a zawsze są one przedstawiane, gdy zbliza sie decyzja o podziale zysku. - Założenia zarządu, że w latach 2007-08 spółka zdoła kupić Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, dokupic Polskomtela, i przejąć spółkę górniczą, są bardzo optymistyczne - stwierdza analityk. Jego zdaniem takie zamierzenia firma może zrealizowac z pomocą kredytów. - Skarb Państwa podjął dobrą decyzję - podsumowuje Marczak.

Inny cytowany przez "Puls Biznesu" analityk zauważa, że choć obecnie cena miedzi jest wysoka, co korzystnie rokuje takim planom, to ten rynek charakteryzuje się sporymi wahaniami cen. Zdaniem Flawiusza Pawlaka z DM BZ WBK po decyzji walnego zgromadzenia kurs akcji KGHM "zasługuje na kilkuprocentowy wzrost". - Rynek zdyskontował dywidendę na poziomie 9-10 zł za akcję. Tymczasem akcjonariusze dostaną po 17 złotych - mówi analityk.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24