KGHM ma zgodę na gigantyczną transakcję

Najnowsze

Aktualizacja:
kghm.plKGHM ma zgodę na przejecie Quadry

Akcjonariusze kanadyjskiej Quadry zgodzili się na przejęcie jej przez KGHM Polska Miedź - poinformował koncern z Lubina w komunikacie. Polska spółka zapłaci za 100 proc. akcji Quadry niemal 10 mld zł.

KGHM zamierza kupić akcje Quadry stanowiące 100 proc. kapitału zakładowego spółki.

Uzyskanie zgody akcjonariuszy Quadry wyrażonej większością 2/3 głosów było jednym z warunków tej transakcji. Do jej zamknięcia wymagane jest jeszcze jej zatwierdzenie przez Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej oraz uzyskanie zgody ministra przemysłu Kanady.

- W głosowaniu ponad 78 proc. akcjonariuszy zgodziło się na transakcję. Wzięli w nim udział akcjonariusze reprezentujący 58 proc. głosów. Zdecydowana większość głosów została oddana już w ostatni czwartek drogą elektroniczną. Na dzisiejszym walnym oddano tylko kilka tysięcy głosów, obecni byli prawie wyłącznie przedstawiciele KGHM, Quadry oraz doradcy prawni i finansowi - poinformował Piotr Mietkowski, dyrektor zarządzający Corporate & Investment Banking BNP Paribas, doradcy finansowego KGHM przy transakcji przejęcia Quadry, który był obecny na zgromadzeniu akcjonariuszy kanadyjskiej spółki.

Transakcja warta miliardy

W grudniu 2011 r. KGHM podpisał warunkową, zobowiązującą umowę, w ramach której lubińska spółka kupi akcje Quadry za 2,87 mld dol. kanadyjskich (9,44 mld zł). Zgodnie z umową cena zakupu akcji wyniesie 15 dol. kanadyjskich za sztukę.

Zawarcie umowy pozwoli m.in. na osiągnięcie wzrostu produkcji w grupie KGHM o ponad 100 tys. ton miedzi rocznie począwszy od 2012 r., a w roku 2018 wzrost osiągnie ponad 180 tys. ton.

KGHM szacował w grudniu, że po przejęciu Quadry koszty operacyjne spadną w 2018 r. o ponad 20 proc., choć w 2012 roku koszty mogą wzrosnąć. Łączna produkcja kopalń KGHM i Quadry wzrośnie o 50 proc., do 635 tys. ton miedzi elektrolitycznej w 2018 r., dzięki czemu KGHM może awansować na siódme miejsce wśród producentów miedzi.

Zasoby KGHM po przejęciu Quadry zwiększą się o 28 proc. do 37,4 mln ton miedzi w złożu z obecnych 29,3 mln ton, plasując KGHM na czwartym miejscu na świecie.

Zasoby na całym świecie

Quadra FNX jest średniej wielkości spółką górniczą z siedzibami w Vancouver i Toronto w Kanadzie. Akcje spółki notowane są na giełdzie w Toronto. Główną działalnością gospodarczą Quadry jest produkcja górnicza metali (m.in. miedzi, niklu, złota, platyny, palladu). Spółka posiada złoża w Kanadzie, USA, Chile oraz na Grenlandii. W 2010 r. wyprodukowała 115 tys. ton miedzi w koncentracie, co dało jej 21. miejsce wśród największych światowych producentów miedzi. Zatrudnia ok. 2,5 tys. osób w Ameryce Północnej i Południowej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kghm.pl