Najnowsze

Jest porozumienie w sprawie budżetu Włoch

Najnowsze

Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch
Komisja Europejska negatywnie oceniła projekt budżetu Włoch

Komisja Europejska dogadała się z Włochami w sprawie budżetu tego kraju na 2019 rok, dzięki czemu nie zostanie uruchomiona wobec Włoch procedura nadmiernego deficytu.

- Intensywne negocjacje doprowadziły do (znalezienia) rozwiązania, to pozwala uniknąć procedury nadmiernego deficytu na tym etapie - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

"Zwycięstwo dialogu"

- To zwycięstwo dialogu politycznego, który KE zawsze przedkładała nad konflikt - dodał komisarz UE ds. gospodarczych Pierre Moscovici. Pod koniec listopada KE negatywnie oceniła już wcześniej raz zrewidowany projekt budżetu Włoch na przyszły rok. Wskazała, że kraj ten nie spełnia unijnego kryterium długu i otworzyła drogę do objęcia Włoch procedurą nadmiernego deficytu. W zeszłym tygodniu rząd Włoch przedstawił propozycję obniżenia deficytu w projekcie budżetu na przyszły rok do 2,04 procent PKB z 2,40 procent.

Szukanie środków

Gabinet prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd tłumaczy potrzebę podniesienia deficytu, który na ten rok jest zapisany na poziomie 1,8 procent PKB, koniecznością realizacji podpisanego przez te ugrupowania programu rządowego. Sztandarową wyborczą obietnicą Ruchu było wprowadzenie dochodu podstawowego dla osób najbiedniejszych i poszukujących pracy.

Rząd, który nadal pracuje nad projektem budżetu, poszukuje dodatkowych środków. Zapowiada, że uzyska je m.in. ze sprzedaży niektórych nieruchomości należących do państwa.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Pozostałe wiadomości