KE potwierdziła: 78 mln euro z Unii na Pendolino

Najnowsze

2485f660-3a9d-11e4-8a5c-0025b511226e

Komisja Europejska potwierdziła wkład finansowy w wysokości 78 mln euro z Funduszu Spójności na 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity - poinformowała w piątek rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Jak podała w komunikacie rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska, Komisja uwzględniając opinię Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dokonała oceny projektu dotyczącego zakupu pociągów Pendolino i uznała, że jest on zgodny z priorytetami programu operacyjnego i przyczyni się do osiągnięcia jego celów.

Pendolino pomoże osiągnąć cele

- Cieszymy się, że złożony przez PKP Intercity wniosek spotkał się z aprobatą Komisji Europejskiej, co potwierdza jego odpowiednią jakość i właściwe zabezpieczenie finansowe projektu – podkreślił cytowany w komunikacie członek zarządu PKP Intercity ds. finansowych Paweł Hordyński. KE zaznaczyła, że głównym celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego oraz poprawa jakości usług na trasach, na których będą jeździć nowe składy. Urzędnicy Komisji zwrócili uwagę, że na Pendolino skorzystają w głównej mierze pasażerowie - mieszkańcy aglomeracji warszawskiej, śląskiej, trójmiejskiej oraz Krakowa i Wrocławia wraz z otaczającymi je miejscowościami. Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Składy wejdą do rozkładu jazdy w grudniu br. tworząc kategorię EIC Premium. Pasażerowie będą mogli z nich korzystać na trasach między Warszawą a Krakowem, Katowicami, Wrocławiem oraz Trójmiastem.

Autor: kmkwoj / Źródło: PAP