KE: Polskie PKB i inflacja w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24KE: polskie PKB i inflacja w górę

Polski PKB wzrośnie w 2007 roku do 6,5 proc. - podała Komisja Europejska w opublikowanych dziś prognozach gospodarczych dla UE, strefy euro i siedmiu największych gospodarek Wspólnoty. Inflacja w Polsce wyniesie 2,4 proc.

Tym samym KE zrewidowała w górę własne prognozy z maja, kiedy to prognozowała wzrost PKB o 6,1 proc. Natomiast inflacja według wcześniejszych prognoz miała osiągnąć poziom 2 proc.

KE ocenia, że tak wysoki wzrost wynika z lepszych niż oczekiwane rezultatów gospodarczych w drugim kwartale bieżącego roku oraz dobrych perspektyw na przyszłość. W czwartym kwartale prognozuje wzrost PKB w wysokości 1,3 proc. (liczony kwartał do kwartału). Zdaniem KE, motorem napędzającym tak wysoki wzrost pozostaje popyt wewnętrzny.

KE tłumaczy, że rewizja prognoz inflacyjnych w górę wynika z większej, niż oczekiwana inflacji w drugim kwartale (2,4 proc. rok do roku). Silna presja inflacyjna - zdaniem KE - wynika z coraz większych oczekiwań płacowych pracowników i braku rąk do pracy w niektórych segmentach rynku, a także rosnących cen paliw i żywności.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24