KE podpisze umowę handlową z Ukrainą? "Musimy mieć stabilną sytuację"

Najnowsze

PAP/EPA | TVN24Ukraina decyduje o swojej przyszłości

Komisja Europejska poinformowała w niedzielę, że jest gotowa do zawarcia z Ukrainą umowy handlowej, gdy powstanie nowy rząd. Komisja dodaje, że wierzy, iż taka umowa będzie w interesie obu stron i zostanie podpisana.

- Wierzę, że zarówno oni, jak i my dążymy do podpisania tej umowy - podkreślił komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht, w wywiadzie dla telewizji Sky News. - Nie wiem kiedy, bo najpierw musimy mieć nowy rząd i ustabilizowaną sytuację - dodał.

Także komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział, że Unia Europejska jest gotowa zaoferować znaczą pomoc dla Ukrainy.

De Gucht podkreślił jednak, że umowa handlowa nie oznacza, że Ukraina "staje się członkiem Unii Europejskiej".

Długa droga

W grudniu 2013 roku Moskwa zaoferowała Kijowowi pomoc w postaci obniżki cen gazu i wykupienia obligacji skarbowych na sumę 15 mld dolarów. Prezydent Rosji Władimir Putin zapewniał, że porozumienie to nie jest obwarowane żadnymi warunkami. Jeszcze w grudniu Ukraina otrzymała pierwszą transzę tego rosyjskiego kredytu - 3 mld USD.

Kolejny pakiet obligacji wart 2 mld USD Kijów zamierzał wyemitować przed końcem stycznia, ale musiał się powstrzymać z powodu stanowiska Moskwy. Po rezygnacji premiera Ukrainy Mykoły Azarowa Kreml zadeklarował, że zrealizuje swe zobowiązania wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej dopiero po utworzeniu tam nowego rządu. W piątek Ukraina odwołała planowaną emisję pięcioletnich euroobligacji na sumę 2 mld USD.

Pożyczka od Rosji została obiecana prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi, gdy w listopadzie wstrzymał on przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Kijów tłumaczył to obawą przed pogorszeniem relacji handlowych z Moskwą, która groziła restrykcjami.

Decyzja rządu wywołała protesty na Ukrainie, które doprowadziły do zamieszek i obecnego kryzysu politycznego. W sobotę ukraiński parlament odsunął Janukowycza od władzy.

UE już w zeszłym roku oferowała Ukrainie pomoc w wysokości 610 mln euro na wypełnienie warunków uzyskania pożyczki z MFW na kwotę 15 mld dolarów.

Autor: mn//gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA | TVN24