KE kusi obietnicą bezpłatnego roamingu

TVN24 Biznes


Rok przed końcem kadencji Komisja Europejska chce przekonać do siebie eurosceptyków. Podczas debaty o kondycji Unii przewodniczący KE chce przedstawić propozycję, która skłoni firmy do nie pobierania opłat za roaming.

- Przyjmiemy pakiet legislacyjny nakierowany na budowę połączonego, konkurencyjnego kontynentu umożliwiającego powstawanie firm i miejsc pracy na cyfrowym rynku - zapowiada w piątek KE. Proponowane zmiany mają podnieść poziom zadowolenia z korzystania z usług cyfrowych. Jedną z najistotniejszych zmian ma być zniesienie premii za roaming przy połączeniach zagranicznych w sieciach komórkowych.

- Wciąż wierzymy i wciąż jesteśmy zdeterminowani, by dostarczyć system, który wyeliminuje roaming - powiedział dziennikarzom w czwartek rzecznik komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, Ryan Heath. - Nie ma miejsca na roaming na jednolitym rynku i nie miejsca na 28 oddzielnych systemów regulacji.

11 września ma zostać przedstawiona przez Jose Barosso, przewodniczącego KE, propozycja redukcji barier dla firm telekomunikacyjnych na jednolitym rynku i skłonić je do wyeliminowania opłat za roaming.

Roaming nie tak ważny?

Zamiary roamingowe według niektórych źródeł mają być jednak nieco zahamowane. Jak donosił w środę Reuters - Neelie Kroes chciał wstępnie zmienić hurtowe stawki w dostępie do konkurencyjnych sieci. Europejska Komisarz proponowała na rynku hurtowym limit 3 eurocentów za połączenie głosowe od lipca 2014 do czerwca 2022 roku w porównaniu do 10 eurocentów, które weszły w życie w lipcu tego roku. Jej zamiarem było również obniżenie stawek hurtowych za przesyłanie danych hurtowych do 1,5 eurocenta za megabajt w porównaniu do obecnej 15 eurocentów.

Plany komisarz miały ulec zmianie w okresie wakacji pod naciskiem firm telekomunikacyjnych.

Koniec maja był bardzo intensywny w działaniach Kroes, która chciała znieść całkowicie opłaty za roaming już na wiosnę przyszłego roku. - Pozbądźmy się kosztów roamingu raz na zawsze - pisała wówczas na twitterze Kroes.

Limity od lipca

Zgodnie z unijnym rozporządzaniem, od 1 lipca cena za korzystanie z internetu w roamingu nie będzie mogła przekroczyć 45 centów za megabajt danych. To o 36 proc. mniej niż w 2012 roku. Limit cenowy za wykonywanie połączeń telefonicznych będzie na poziomie 24 eurocentów za minutę.

To obniżka o 17 proc. w porównaniu z 2012 r. Cena odebranego połączenia w roamingu nie będzie mogła przekroczyć 7 eurocentów za minutę, a to obniżka o 12,5 proc. w porównaniu do 2012 roku. Maksymalna cena za wysłanie jednego sms-a nie będzie mogła przekroczyć 8 eurocentów (11 proc. mniej niż w 2012 r.). Do wszystkich tych cen należy doliczyć VAT.

Autor: łuk/rs / Źródło: PAP