Każdy może sobie tak poukładać

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWyrok Trybunału jest korzystny dla konkurencji Lego

Lego nie ma prawa do ochrony kształtu i sposobu ich łączenia produkowanych przez siebie klocków. Duńska firma, przy okazji największy europejski producent zabawek, przegrał sprawę przed Trybunałem w Luksemburgu. Lego chciało, by Trybunał uchylił wcześniejszy wyrok niższej instancji, zgodnie z którym inne firmy też mogły produkować charakterystyczne klocki.

Wyrok Trybunału oznacza przede wszystkim wygraną największego rywala Lego - firmy Mega Brands - która produkuje klocki bardzo podobne do tych spod znaku duńskiej firmy.

Konflikt między obydwoma producentami zabawek ciągnie się od 1999 roku. Trybunał w Luksemburgu napisał w uzasadnieniu, że kształt klocków - a chodzi o charakterystyczny sposób łączenia ich ze sobą - pełni tylko funkcję techniczną, czyli nie może być objęty zastrzeżonym znakiem towarowym. Lego nie może już złożyć od tego wyroku apelacji.

Jeszcze sześć lat temu Lego znajdowało się w głębokim dołku i notowało straty w wysokości prawie 350 milionów euro rocznie. Firma przeszła jednak gruntowna restrukturyzację, ale wyrok Trybunału może bardzo osłabić jej pozycję.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu