"Każdy dodatni wynik będzie ogromnym sukcesem"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES0406SKRZYPEK.avi

- Wierzę, że wzrost PKB na koniec roku może być dodatni, ale wymaga to dużej pracy - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek w TVN CNBC Biznes. W jego opinii każdy dodatni wynik między 0 a 1 proc. wzrostu będzie ogromnym sukcesem.

Prezes NBP ocenił tegoroczne obniżki stóp procentowych dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej jako zbyt ostrożne. - Ja zawsze mówiłem, że nasze decyzje powinny były być skoncentrowane w I kwartale. Wydaje mi się, że powinny być te decyzje głębsze, niż nastąpiły - tak aby efekt tej obniżki mógł pracować przez najdłuższą część roku 2009, żeby jeszcze na ten rok mieć wpływ - mówił Skrzypek na antenie TVN CNBC Biznes.

Jak zaznaczył Sławomir Skrzypek, by Polska gospodarka w 2009 r. urosła potrzebna jest współpraca między NBP, Ministerstwem Finansów, a Komisją Nadzoru Finansowego. - Trzeba dawać pozytywne impulsy. Trzeba podtrzymać elementy wzrostu: inwestycje i konsumpcję - mówił.

Jak dodał, NBP poda swoje prognozy dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego dopiero wtedy, gdy gotowa będzie czerwcowa projekcja inflacji. - Ogłosimy ją pod koniec miesiąca i na tym zakotwiczymy naszą ocenę przyszłej sytuacji - wyjaśnił prezes NBP.

Dodał też, że w jego opinii "inflacja do końca roku powinna znaleźć się w celu inflacyjnym rozumianym jako pasmo 2,5 procent +/- 1 punkt procentowy".

Konferencja na 20-lecie

Prezes Skrzypek mówił tez o rozpoczynającej się w piątek konferencji "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej", którą organizuje NBP. - To będzie pierwsza konferencja w naszym kraju o takim prestiżu - zaznaczył.

Wśród gości spotkania wymienił m.in. unijnego komisarza ds. ekonomicznych i walutowych Joaquina Almunię, szefa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude'a Tricheta, Leszka Balcerowicza, Marka Belkę i kilku prezesów banków centralnych z całej Europy.

Konferencja będzie się składać z czterech paneli. - To 20-lecie podsumuje Leszek Balcerowicz, Marek Belka będzie mówił o przyszłości, a prezes Koziński o euro. W ostatnim panelu podsumujemy okres stosowania bezpośredniego celu inflacyjnego - powiedział Skrzypek.

CZYTAJ WIĘCEJ o konferencji "20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej"

Prezes NBP ocenił także, że bilans ostatnich 20 lat jest dla polskiej gospodarki bardzo pozytywny. -Awansowaliśmy z 11 pozycji na 7 w Europie pod względem gospodarczym, nasz PKB wzrósł o 75 proc. Oczywiście mamy jeszcze dużo do zrobienia, by dogonić innych. Ale fakt jak Polska reaguje na kryzys, pokazuje jak mamy mocne fundamenty - powiedział Sławomir Skrzypek.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES