Kazachstan będzie rozwijał handel internetowy z Rosją

Najnowsze

sxc.hukazachstan chce korzystać z pomocy ukraińskiej i rosyjskiej poczty przy rozwijaniu e-commerce

Poczta w Kazachstanie pracuje nad rozwojem handlu internetowego. Zdaniem szefów firmy, Kazachstan to chłonny rynek na tego typu usługi. By zwiększyc dynamikę e-commerce "KazPoczta" chce podjąć współpracę z Rosją i Ukrainą

W Ałmaty zakończył się pierwszy dzień konferencji pt. "Misja handlowa w Kazachstanie". Celem spotkania jest dokonanie przeglądu rynku wymiany na odległość w Kazachstanie, gałęzi handlu elektronicznego oraz rynku reklamy.

Szansa dla e-commerce

Dyrektor generalny AO "KazPoczta", Aschat Bejsenbajew, zauważył, że dzięki potencjałowi tranzytowemu państwa, stosunkowo wysokiemu poziomowi dostępności Internetu, z którego korzysta coraz więcej mieszkańców Kazachstanu (liczba aktywnych użytkowników osiągnęła już 2 mln) oraz rosnącej sile nabywczej ludności, przed krajem rysują się ogromne perspektywy dla rozwoju handlu elektronicznego.

Realizując rządowy Program rozwoju handlu w Republice Kazachstan na lata 2010-2014 narodowy operator pocztowy RK we współpracy ze spółkami akcyjnymi "NIHK Zerde" i "Kazkontent" wdraża przedsięwzięcia służące rozwojowi handlu elektronicznego w państwie.

Pomoc z Rosji

Liczy również na to, iż wkrótce zmaterializuje się koncepcja współpracy w dziedzinie handlu elektronicznego i logistyki z "UkrPocztą" i "Pocztą Rosji". Gienadij Wowk, zastępca dyrektora generalnego "UkrPoczty", cel swojej obecnej wizyty w Ałmaty określił jako rozszerzenie horyzontu współpracy i zawarcie porozumień z "KazPocztą" dotyczących handlu międzynarodowego.

- W KazPoczcie upatrujemy partnera, który pomoże naszym sklepom internetowym wejść na nowe rynki, w tym także na rynek Chin. Istnieje szereg wspólnych problemów, które stoją przed nami - zauważył G. Wowk w czasie konferencji.

Podzielił się również doświadczeniem Ukrainy w rozwoju handlu elektronicznego przytaczając jako przykład stworzony przez "UkrPocztę" serwis "E-dostawa". - To specjalna usługa dla sklepów internetowych, w ramach której dochodzi do ich integracji z naszą stroną. Jest na niej dedykowane konto sklepu, gdzie właściciel może śledzić przesyłki - wyjaśnił Wowk.

W imprezie biorą udział przedstawiciele Narodowego Banku Republiki Kazachstan (RK), Ministerstwa Gospodarki i Planowania Budżetowego oraz największe przedsiębiorstwa zajmujące się handlem elektronicznym. Podczas pierwszego dnia obrad przedyskutowano nowe możliwości rozwoju handlu internetowego w Kazachstanie.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu