Najnowsze

Kasy fiskalne u lekarzy i adwokatów od połowy przyszłego roku

Najnowsze

TVN24Paragon od lekarza i prawnika?

Lekarze, prawnicy i inni przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie mieli obowiązku stosowania kas fiskalnych, będą musieli z nich korzystać, ale stanie się to nie wcześniej niż w czerwcu lub wrześniu przyszłego roku - zapowiedział w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Rozporządzenie w sprawie zasad stosowania kas fiskalnych jest ogłaszane co roku w grudniu i wchodzi w życie od 1 stycznia. Jednak nie wszystkie przepisy obowiązują od początku następnego roku.

Poseł PSL Leszek Deptuła uważa, że rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych przygotowywane są zbyt późno. Jak mówił, uniemożliwia to przedsiębiorcom przygotowanie się do ewentualnych zmian. Przypomniał też, że 16 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące obecnie przepisy w sprawie kas (z grudnia 2008 r.) są nieprecyzyjne, niejasne i przez to niezgodnie z konstytucją.

Projekt za dwa tygodnie

Wiceminister Grabowski poinformował, że rządowe Centrum Legislacji przygotowuje projekt nowej ustawy w sprawie kas. - Trafi on pod obrady Sejmu prawdopodobnie za dwa tygodnie - zapowiedział.

Zapewnił jednocześnie, że przepisy wejdą w życie przed końcem tego roku, a resort finansów zdąży do tego czasu przygotować rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy.

- Prawdą jest, że podatnicy nie powinni być zaskakiwani nowymi przepisami. Muszą mieć czas na zakup kas, przygotowanie personelu - powiedział Grabowski. Zaznaczył jednak, że w dotychczasowej praktyce nigdy nie było tak, że nowe podmioty były obejmowane obowiązkiem stosowania kas od stycznia nowego roku.

Bez zaskoczenia

Grabowski powiedział, że tak samo będzie i tym razem. - Nie mamy zamiaru zaskakiwać podatników nowymi przepisami i nakładać na nich terminów, z których nie będą mogli się wywiązać - zapewnił.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych mają - co do zasady - wszyscy przedsiębiorcy. Jednak zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 19 grudnia 2008 r., obowiązującym do 31 grudnia 2009 r., pewne grupy podmiotów mogą być z tego obowiązku zwolnione. Dotyczy to m.in. prawników czy lekarzy.

Kas nie muszą też stosować przedsiębiorcy, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 40 tys. zł czy firmy dopiero rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24