Kasacja OFE jeszcze nie przesądzona

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCCzłonek Rady Gospodarczej przy premierze Dariusz Filar

W poniedziałek Rada Gospodarcza przy premierze zajmie się nowymi rządowymi pomysłami zmian w systemie emerytalnym. Według jednego z jej przedstawicieli profesora Dariusza Filara, Rada jest podzielona i nie wiadomo jeszcze co rekomenduje premierowi.

Przypomnijmy, że od środy zgłaszane są dwa nowe pomysły rozmontowywania reformy. Jeden z nich to zawieszenie na dwa lata transferu składek do OFE. Miałoby to dać dziurawym finansom państwa ponad 20 mld zł rocznie.

Drugi to wprowadzenie dobrowolności II filara emerytalnego. Każdy mógłby zdecydować, czy część jego składki trafia do OFE, a druga do ZUS, czy tez cała składka idzie do ZUS.

- Nie sądzę, żeby takie rozwiązanie jednoznaczne i jednomyślne, popierane przez Radę już w tej chwili istniało. Rada odbyła pięć bardzo intensywnych spotkań na temat OFE - powiedział TVN CNBC profesor Filar.

- Żadnej jednoznacznej rekomendacji ze strony Rady Gospodarczej w tej chwili nie ma - dodał.

Profesor Filar przyznał, że skłaniałby się poprzeć inne pomysły: obcięcia na rzecz ZUS wielkości składki emerytalnej, jaka trafia do OFE lub podniesienie składki rentowej.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC