Kary dla spóźnialskich pracodawców?

Najnowsze

TVN24Będą kary dla spóźnialskich pracodawców?

Prawdopodobnie od stycznia pracodawcy będą musieli pracownikom zatrudnionym w szkodliwych warunkach opłacać składki do funduszu emerytur pomostowych. Muszą jednak stworzyć listy osób uprawnionych do pomostówek, a z tym mogą nie zdążyć - ostrzega "Gazeta Prawna"

Projekt ustawy o emeryturach pomostowych trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Przewiduje, że od stycznia 2008 r. pracodawcy zatrudniający pracujących w tzw. szkodliwych warunkach będą opłacać za nich składki (3 proc. pensji) do funduszu emerytur pomostowych (FEP), administrowanego przez ZUS. W tym celu muszą stworzyć listy osób uprawnionych do pomostówek.

Jednak biorąc pod uwagę, że ustawa ta ukaże się w Dzienniku Ustaw najwcześniej na przełomie października i listopada, firmy mogą nie zdążyć z opłaceniem tych składek. A gdyby nie zmieniono brzmienia przepisów, musiałyby za to zapłacić karne odsetki - zauważa gazeta.

Wątpliwości co do możliwości uruchomienia od stycznia FEP, ma też Paweł Wypych, prezes ZUS. Wyjaśnia, że wymaga to zmian w systemach informatycznych Zakładu, na które będzie za mało czasu. Dlatego ZUS, aby uniknąć kłopotów, chce zaproponować, żeby składki do FEP za pierwsze miesiące 2008 r. firmy opłaciły w późniejszym terminie, bez odsetek - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24