Karpiński: przemysł chemiczny musi stawiać na innowacyjność

Najnowsze

PPWSZ Nowy TargJak podkreślił Karpiński sektor chemiczny napędza gospodarkę w sposób najbardziej efektywny

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński ocenia, że przemysł chemiczny musi szukać przewag konkurencyjnych, m.in. zwiększając innowacyjność. Służyć temu mogą środki z programów unijnych.

- Trzeba szukać przewag konkurencyjnych. Gdy proste akumulacje kapitału i akwizycje się wyczerpują, trzeba promować inteligentne rozwiązania. Na to także stawia Unia Europejska, ale bardzo jeszcze nieefektywnie, przynajmniej w przypadku polskiej gospodarki. Mówię o innowacjach, nowych technologiach, o szukaniu przewag konkurencyjnych, implementowaniu rozwiązań naukowych do gospodarki - powiedział minister Karpiński podczas Kongresu Polska Chemia 2014.

Wyzwania przed chemią

Dodał, że wzrostowi innowacyjności służą dedykowane programy unijne. - Jest duży nacisk, by te strumienie pieniędzy efektywnie implementować do polskiego przemysłu, by był bardziej konkurencyjny. Przed chemią olbrzymie wyzwania, bo to ona napędza gospodarkę w sposób najbardziej efektywny - powiedział.

Dodał, że będzie wspierał każdą decyzję, "by efektywnie wykorzystać środki zapisane w strategiach". - Ale jest też wyjątkowa okazja, by w perspektywie 2014-2020 wykorzystać extra zasoby z budżetu europejskiego - powiedział minister.

Innowacyjność to klucz

O potrzebie szukania innowacyjnych rozwiązań mówił też Kurt Bock, prezes BASF i prezes Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (CEFIC). - Innowacyjność jest kluczem do konkurencyjności. Musimy przewyższać naszych konkurentów spoza Europy, do tej pory całkiem dobrze nam się to udawało - powiedział Bock.

Zauważył, że problemem europejskiego przemysłu są wysokie koszty energii i surowców. Dodał, że szansą dla Europy może być gaz łupkowy. - Gaz łupkowy może pomóc osiągnąć cele klimatyczne i może mieć wpływ na konkurencyjność - powiedział szef CEFIC.

Budowanie sojuszu

- Ważne, by Polska kontynuowała prace nad poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego, by inne europejskie kraje poszły tą drogą (...) Europy nie stać na to, by nie wykorzystywała swoich zasobów - dodał.

Z prezesem CEFIC zgodził się minister Karpiński. - Musimy budować sojusze proprzemysłowe z zachowaniem balansu odpowiedzialności za środowisko, wykorzystując pomysły na obniżenie kosztów, na dywersyfikację źródeł energii - powiedział minister skarbu.

Autor: ToL/Klim / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PPWSZ Nowy Targ