Kariera a życie osobiste. Jak zachować równowagę?

Najnowsze

TVN24 BiSKariera a życie osobiste. Jak zachować równowagę?

Jak pogodzić pracę zawodową i życie osobiste? Jak zachować zdrową równowagę? - Należy czas po pracy wypełniać tak, aby miał znaczenie dla naszych bliskich. Nie można też ignorować płynących z ich strony sygnałów ostrzegawczych - twierdzi Leszek Mellibruda, psycholog z Active Business Mind.

Dr Leszek Mellibruda, psycholog z Active Business Mind twierdzi, że Richard Branson pozwalając swoim pracownikom na nielimitowane urlopy pod warunkiem, że spełnią swoje zadania, pokazuje, że w pracy chodzi nie o samą pracę, ale o jej efekty.

Ważna jakość

- To podejście jest głęboko zakorzenione w tym, o co chodzi w biznesie, czyli o rezultat - mówi dr Leszek Mellibruda i dodaje, że każdy pracownik powinien uczyć się oddzielać pracę od życia prywatnego. - Dla wielu osób myślenie o balansie między pracą a życiem prywatnym ma stosunek pięćdziesiąt do pięćdziesięciu, ale nie zawsze tak się da. Czasami więcej energii i czasu trzeba poświęcić na pracę, a czasami na życie osobiste. Budując taki balans nie trzeba patrzeć tylko przez perspektywę czasową, bo nie czas jest wyznacznikiem tego, jaka jest wspólnota z rodziną. Dziś bardziej liczy się nie ilość czasu spędzonego z rodziną, ile jakość tego czasu i tego co robimy w tym wspólnym czasie - uważa psycholog.

Co robić?

Dr Leszek Mellibruda twierdzi, że ważne jest budowanie scenariusza wspólnego spędzania czasu. - To nie może być tylko czas wolny od pracy. To musi być czas spędzony z bliskimi. Trzeba częściej wypełniać życie tym, co ma sens i znaczenie dla nas i najbliższych - tłumaczy psycholog i dodaje, że warto zastosować metodę trójnogu. - Robić dalej, to co nam wychodziło. Zastanowić się czego nie powinniśmy robić i później tego nie robić, a także co nowego powinniśmy robić, aby życie zaczęło nam się bardziej podobać - wyjaśnia Mellibruda.

Sygnały ostrzegawcze

Dr Leszek Mellibruda radzi, aby nie ignorować sygnałów ostrzegawczych, które mówią nam, że za bardzo angażujemy się w pracy. - Kiedy ktoś upomina nas, że straciliśmy ważne dla niego wydarzenie lub zapominamy o ważnych rzeczach dla bliskich nam osób, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, że nie spełniamy oczekiwań i ich potrzeb - twierdzi psycholog.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu