Kara za malowaną zmowę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZmowa producenta farb z sieciami handlowymi sięgała przynajmniej 2003 roku

Akzo Nobel, producent farb i lakierów oraz cztery markety budowlane: Castorama, Leroy Merlin, OBI i Praktiker, ustalały minimalne ceny sprzedaży produktów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uczestnicy zmowy mają zapłacić ok. 54 mln zł kary.

Rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch, poinformowała we wtorek w komunikacie, że porozumienie Akzo Nobel (dawniej Nobiles) z Castoramą trwało co najmniej od 2003 roku, a z pozostałymi przedsiębiorcami od 2004 roku do końca 2006.

Mechanizm ustalania cen

Inicjatorem porozumienia miał być Akzo Nobel. Jak ustalił UOKiK, spółka otrzymywała i przekazywała informacje o aktualnych cenach sprzedaży stosowanych w poszczególnych sieciach.

W efekcie sieci handlowe mogły uzyskiwać satysfakcjonującą marżę, a producent pewność sprzedaży swoich towarów w sklepach, które uczestniczyły w zmowie. Klienci natomiast nie mieli możliwości zakupu produktów Nobiles oraz Akzo Nobel po cenach niższych, niż ustalone przez uczestników porozumienia.

Jak poinformowała rzeczniczka, prezes UOKiK odstąpiła od ukarania spółki Castorama, bo firma przedstawiła nieznane wcześniej informacje o zmowie, które przyczyniły się do wydania decyzji. Z UOKiK współpracował też Akzo Nobel.

Kartel rozbity

Informacje uzyskane od producenta farb również pozwoliły na rozbicie kartelu, dlatego kara nałożona na spółkę została obniżona o 50 proc. od pierwotnie ustalonej i wyniosła ostatecznie 10,3 mln zł. Na pozostałych uczestników zmowy prezes UOKiK nałożyła kary w wysokości: Leroy Merlin - 28,4 mln zł, Praktiker - 13 mln zł, Obi - 2,2 mln złotych.

Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na razie spółka Akzo Nobel nie skomentowała postanowienia UOKiK.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu