Kanada wprowadzi ostrzeżenia o szkodliwości palenia na każdym sprzedawanym papierosie

Autor:
asty/ams
Źródło:
PAP
Ponad pół miliona papierosów w busie
Ponad pół miliona papierosów w busie
KRP Warszawa VI
KRP Warszawa VIPonad pół miliona papierosów w busie

Na papierosach sprzedawanych w Kanadzie będą obowiązkowe nadruki o szkodliwości palenia, znajdą się na każdym papierosie w paczce – poinformowało w środę kanadyjskie ministerstwo zdrowia. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie.

- Używanie wyrobów tytoniowych co roku zabija 48 tysięcy Kanadyjczyków. Podejmujemy działania i będziemy pierwszym krajem na świecie, który oznaczy każdy papieros ostrzeżeniami - powiedziała cytowana w komunikacie minister zdrowia psychicznego i uzależnień Carolyn Bennett.

Na papierosach znajdzie się sześć typów ostrzeżeń, o szkodliwości tytoniu dla organów wewnętrznych, nowotworach, impotencji, białaczce, szkodliwości dla dzieci oraz o "truciźnie w każdym machu" (poison in every puff).

Nowe zasady wejdą w życie od 1 sierpnia i będą wprowadzane stopniowo aż do końca kwietnia 2025 r. Jak podkreślono w komunikacie, "niemożliwe będzie uniknięcie ostrzeżeń". Inne zmiany - to nowe zdjęcia pokazujące szkodliwość palenia, które znajdą się na paczkach papierosów i innych wyrobów tytoniowych do końca kwietnia 2024 r.

Wysokie koszty leczenia palaczy

Według szacunków kanadyjskiego ministerstwa zdrowia, koszty opieki zdrowotne i koszty ekonomiczne związane z używaniem tytoniu wyniosły w 2017 r. 12,3 mld dolarów kanadyjskich, z czego połowa - to koszty dla publicznej opieki zdrowotnej.

Wcześniejsze rozwiązania nakazywały m.in. ujednolicenie opakowań, podobnie jak w wielu krajach na świecie, m.in. we Francji (od 2017 r), Australii (od 2012 r), Irlandii, Norwegii i Nowej Zelandii (od 2022 r.). Wówczas odwoływano się m.in. do badań naukowych, z których wynika, że zwykłe i ujednolicone opakowania zmniejszają atrakcyjność produktów tytoniowych, szczególnie wśród młodych ludzi.

Kanada wprowadzi ostrzeżenia o szkodliwości palenia na każdym sprzedawanym papierosieShutterstock

Na razie nie wiadomo, jak do nowych przepisów dostosują się Indianie w rezerwatach, gdzie obowiązują inne zasady sprzedaży papierosów. Indianie mają swoje własne marki wyrobów tytoniowych, a paczka papierosów kosztuje poniżej 3 dolarów kanadyjskich, kilkakrotnie mniej niż papierosy z akcyzą. Sprzedaż takich papierosów, bez akcyzy, jest legalna tylko w rezerwatach, jednak wielu nielegalnych miejskich dostawców kupuje duże ilości papierosów w rezerwatach i sprzedaje po nieco wyższej cenie.

Kanada walczy ze sprzedażą tytoniu

Celem rządu federalnego jest doprowadzenie do tego, by w 2035 r. paliło nie więcej niż 5 proc. dorosłych Kanadyjczyków. Według danych statystycznych, w 2017 r. 18 proc. Kanadyjczyków w wieku powyżej 15 lat deklarowało palenie papierosów w minionym miesiącu.

Na początku marca 2019 r. Sąd Apelacyjny prowincji Quebec podtrzymał orzeczenie z 2015 r., na podstawie którego trzy firmy: Imperial Tobacco Canada, JTI-Macdonald Corp i Rothmans, Benson & Hedges Inc. miały wypłacić prawie 14 mld dolarów kanadyjskich rekompensat na rzecz palaczy w Quebec, którzy zachorowali na raka między 1950 a 1998 r i byli stroną pozwu zbiorowego wobec producentów papierosów.

W trakcie tego postępowania ujawniono wiele wewnętrznych dokumentów, np. takich, w których przemysł tytoniowy wskazywał na zamiar poszukiwania metod zachęcania młodych ludzi do palenia. Dokument z 1976 r. rozważał np. możliwość opracowania papierosów, "których nie trzeba byłoby zapalać zapalniczką i z których nie zostawałyby niedopałki". Były też plany wszczynania procesów przeciwko dziennikarzom.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości