Kanada nałożyła sankcje na rosyjskie banki i firmy

wiki ( CC BY-SA 2.0) | Federal Government (Germany)/ REGIERUNGonline / SteinsStephen Harper oświadczył, że jego kraj chce wywrzeć jeszcze większą presję na moskiewskie władze

Kanada nałożyła na szereg rosyjskich firm i banków sankcje w związku z nielegalnym okupowaniem przez Moskwę Krymu i "prowokacyjną działalnością wojskową" na wschodzie Ukrainy i zestrzeleniem malezyjskiego samolotu - poinformował premier rządu w Ottawie Stephen Harper. Sankcjami zostali też objęci ukraińscy separatyści.

Sankcje obejmują m.in. największego prywatnego producenta gazu, firmę Nowatek oraz bank prowadzący operacje finansowe Gazpromu, czyli Gazprombank oraz bank VEB (Wnieszekonombank). Na liście podmiotów objętych sankcjami są też prorosyjscy separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz ich władze. Restrykcje obejmują m.in. samozwańczego premiera Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Borodaja oraz jego zastępcę i dwóch członków separatystycznych władz oraz szefa ługańskiego rządu Marata Baszirowa, jego zastępcę Wasyla Nikitina i przewodniczącego parlamentu ługańskiej republiki Aleksieja Kariakina.

Wcześniej Kanada nałożyła restrykcje na wielu obywateli Rosji i prorosyjskich Ukraińców, oraz na jedną firmę. Premier Harper podkreślił w oświadczeniu, że jego kraj chce wywrzeć jeszcze większą polityczną i ekonomiczną presję na moskiewskie władze za wspieranie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. - Jesteśmy gotowi na dalsze działania jeżeli reżim (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina będzie kontynuował wojskową agresję - zapowiedział szef kanadyjskiego rządu.

"Obrzydliwe przestępstwo"

O możliwym wprowadzeniu nowych sankcji Harper mówił w poniedziałek w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy. - Obrzydliwe przestępstwo jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu w ubiegłym tygodniu jest bezpośrednim wynikiem wojskowej agresji Rosji i nielegalnej okupacji Ukrainy - pisał Harper w komunikacie.

- Katastrofa ta świadczy o konieczności dalszego wywierania presji na reżim Putina przez społeczność międzynarodową - dodał. Dlatego "rząd Kanady wprowadzi nowe sankcje wobec szerokiego zakresu podmiotów związanych z różnymi rosyjskimi sektorami" - ogłaszał w poniedziałek premier. Od wybuchu konfliktu na Ukrainie wprowadziła sankcje przeciwko 110 obywatelom Rosji i prorosyjskim Ukraińcom oraz jednej firmie, przedsiębiorstwu Feodosia Enterprise z Krymu. Na pokładzie strąconego w czwartek samolotu Malaysia Airlines było 298 osób, w tym 193 Holendrów. Panuje coraz większe przekonanie, że maszyna została zestrzelona pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów i że broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści musieli otrzymać z Rosji. Kanada od dnia katastrofy odpowiedzialnością za nią obarcza Rosję.

Autor: MAC//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 2.0) | Federal Government (Germany)/ REGIERUNGonline / Steins

Pozostałe wiadomości