Kammel & partnerka - w życiu i w interesach

Najnowsze

Aktualizacja:

Była wiceprezes banku Pekao Katarzyna Niezgoda dała sporo zarobić spółce związanej z jej życiowym partnerem Tomaszem Kammelem - donosi "Puls Biznesu". Według gazety, właśnie to miało być powodem jej niedawnego odwołania ze stanowiska.

„Zarząd Banku Pekao informuje, że Rada Nadzorcza w dniu 17 kwietnia 2009 r. odwołała Panią Katarzynę Niezgodę-Walczak, Wiceprezesa Zarządu Banku z pełnionej funkcji” - ten suchy komunikat przerwał nagle błyskotliwą karierę kobiety, uznawanej w różnych rankingach za najlepszego dyrektora personalnego w kraju i jedną z najbardziej wpływowych Polek.

Zlecenia dla Sparrow

Powód odwołania? Pekao nie udziela żadnych informacji. „PB” ustalił jednak, że decyzja rady nadzorczej ma związek ze zleceniami na usługi szkoleniowe i indywidualny coaching, jakie wiceprezes Pekao, nadzorująca pion zasobów ludzkich, kierowała do spółki Sparrow. Farma jest związana z Tomaszem Kammelem, znanym prezenterem telewizyjnym - a prywatnie życiowym partnerem pani wiceprezes.

Sparrow to mało znana firma założona w 2001 r. przez Tomasza Kammela (objął 10 proc. udziałów) i jego bliską znajomą, producentkę telewizyjną Ewę Wróbel (objęła 90 proc.). Spółka zajmowała się reprezentowaniem gwiazd, organizowaniem konferencji i - przede wszystkim - usługami szkoleniowymi.

Nagły wzrost

Przez cztery pierwsze lata firma Sparrow osiągała roczne obroty rzędu 1-2 mln zł. Aż do 2005 roku, kiedy jej przychody wzrosły skokowo do 5,5 mln zł - pisze "PB". Właśnie wtedy wśród jej głównych usługobiorców znalazł się Bank BPH. Kolejny skok nastąpił w latach 2006 i 2007, kiedy przychody Sparrow sięgnęły 9,2 mln zł. Wiceprezesem banku BPH, odpowiedzialnym za szkolenia, była wtedy Katarzyna Niezgoda - od 2004 r. życiowa partnerka Tomasza Kammela.

Po odejściu z banku Niezgody Sparrow zorganizowało dla BPH już tylko jedno szkolenie. W ubiegłym roku jej głównym klientem był już Bank Pekao SA, do którego po fuzji trafiła wiceprezes Niezgoda. Z informacji "PB" wynika, że przed jej przyjściem Pekao w ogóle nie korzystało z usług Sparrow. A od grudnia 2007 r. spółka ta stała się jednym największych dostawców szkoleń dla banku. Tylko w 2008 r. Pekao przelało na rachunek firmy 10 mln zł.

"Karta zasad"

Choć Pekao odmawia ujawnienia powodów odwołania wiceprezes Niezgody, to - jak ustalił "PB" - mogło ono być związane ze sprawą zleceń dla Sparrow. - W trakcie audytu zleconego przez wiceprezesa Luigi Lovaglio, w którym brali udział też przedstawiciele Unicredit, pani wiceprezes nagle się rozchorowała. Potem jednak wróciła do pracy i wydawało się, że wszystko rozejdzie się po kościach - mówi informator "PB", zbliżony do Pekao.

Zaważył jednak to, że własnie Niezgoda była odpowiedzialna za wdrażanie w Pekao SA "karty zasad" grupy Unicredit, zgodnie z którą „należy zawsze zachowywać bezstronność w wyborze dostawców towarów i usług". To zapewne zbyt jaskrawo kontrastowało z jej zleceniami dla Sparrow.

Decyzja o jej odwołaniu zapadła mimo, że już od września 2007 r. Kammel nie był udziałowcem Sparrow. Jak ustalił "PB", udziały sprzedał swojemu przyjacielowi, ale i tak cały czas pracuje dla spółki.

"PB" nie udało się skontaktować ani z Kammelem, ani z Niezgodą.

Źródło: "Puls Biznesu"