Ka na przestoju, nowa lancia na wiosnę

Najnowsze

Aktualizacja:
lancia.plFiat chce produkować 120 tys. ypsilonów rocznie

Wiosną przyszłego roku w salonach Fiata zobaczymy nową lancię ypsilon. Pierwsze samochody tej seryjnej produkcji pojawią się już na przełomie I i II kwartału 2011 roku - poinformował TVN CNBC rzecznik prasowy Fiat Auto Poland, Bogusław Cieślar. Tymczasem tyska fabryka Fiata na 7 najbliższych tygodni znacząco ograniczy produkcję forda ka.

Przygotowania do produkcji nowej lanci w fabryce Fiata w Tychach są w końcowej fazie. Wkrótce z linii produkcyjnej zjadą pierwsze, próbne egzemplarze nowego modelu.

Na początek tyski zakład ma produkować blisko 500 sztuk nowego modelu na dobę. Docelowo produkcja może sięgnąć 120 tysięcy egzemplarzy ypsilona rocznie. Poza tym Fiat będzie kontynuował produkcję fiata 500, abartha, forda ka oraz obecnej wersji fiata pandy.

1,4 mld zł inwestycji

Inwestycje związane z uruchomienie w Tychach produkcji nowej lanci ypsilon szacuje się na blisko 1.400 milionów złotych. Przygotowania objęły spawalnie, lakiernie, halę montażu. Wybudowano także nowe magazyny.

Fabryka Fiata w Tychach w związku z produkcją nowej lancii ypsilon nie wyklucza zwiększenia zatrudnienia. Jak powiedział TVN CNBC Biznes rzecznik prasowy, zakłady analizują zwiększenie zatrudnienia, lecz uzależnione to jest od skali zamówień.

Ka wstrzymany na 7 tygodni

Tymczasem jednak przez 7 tygodni fabryka ograniczy produkcje forda ka, realizowaną na zlecenie Forda. Ponad 700 pracowników fabryki będzie w tym czasie na tzw. postojowym, otrzymując 85 proc. pensji. Cieślar zastrzegł, że decyzja o ograniczeniu produkcji leży po stronie Forda; produkcja fiatów odbywa się na dotychczasowym poziomie.

- Czasowe ograniczenie produkcji forda ka w Tychach wynika m.in. z konieczności wprowadzenia zmian w silnikach benzynowych oraz diesel, tak aby spełniały nowe normy emisji spalin, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku - powiedziała PAP rzeczniczka Forda w Polsce Monika Dobrolubow-Stefaniak.

- Jest to również spowodowane chęcią wprowadzenia zmian w wyposażeniu standardowym oraz opcjonalnym dla samochodów z tzw. nowego roku modelowego forda ka - dodała.

500 fordów dziennie

Ograniczanie produkcji rozpoczęło się w poniedziałek. Zgodnie z założeniami, na przełomie października i listopada produkcja forda ka w Tychach wróci do wcześniejszego poziomu ok. 500 aut na dobę.

W tym roku, do końca sierpnia, tyska fabryka notuje rekordową produkcję, głównie dzięki fiatom panda i 500. W ciągu ośmiu miesięcy w zakładzie wyprodukowano w sumie ponad 383 tys. aut, czyli ok. 3 tys. więcej niż w tym samym czasie zeszłego, rekordowego w historii fabryki roku. W całym 2010 roku plan Fiat Auto Poland zakłada wyprodukowanie ponad 500 tys. samochodów.

FAP zatrudnia ok. 6,5 tys. osób. Wraz z pracownikami spółek kooperujących, na terenie tyskiej fabryki pracuje ok. 13 tys. osób.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: lancia.pl