Już pozamiatane po megadywidendzie

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huEureko zawarło już większość transakcji wymiany złotych na około 1,9 mld euro

Prezes Eureko Willem van Duin poinformował w piątek podczas telekonferencji, że Eureko zawarło już, w kilku transzach, transakcje zamiany złotych na euro na większość kwoty, jaką ma otrzymać w tym roku z PZU. Spodziewa się on sumy ok. 1,9 mld euro, zakładając kurs 4,20 zł za euro. Po tej informacji złoty gwałtownie umocnił się do euro z 4,27 do 4,23.

- Eureko chce mieć dywidendę w euro, już poczyniliśmy przygotowania, by zapewnić sobie odpowiedni kurs wymiany. Znakomita większość transakcji hedgingowych jakie planowaliśmy, już została zawarta - powiedział van Duin.

Do akcjonariuszy PZU, w tym do Skarbu Państwa i holenderskiego Eureko, ma trafić łącznie 12,75 mld zł dywidendy, z czego ok. 12 mld zł to dywidenda za rok 2008 i za lata poprzednie, a 750 mln zł to zaliczka na poczet dywidendy z zysku netto za 2009 rok. Skarb Państwa ma obecnie 55,09 proc. akcji PZU, a Eureko 33 proc.

W piątek Skarb Państwa podpisał ugodę z Eureko w sprawie PZU. Zgodnie z nią, Eureko otrzyma do końca tego roku 3,55 mld zł z przynależnej Skarbowi Państwa dywidendy specjalnej PZU. Oznacza to, że Eureko otrzyma łącznie 7,76 mld zł dywidendy z PZU, a Skarb Państwa nieco ponad 3,4 mld zł.

W czwartek i także w poprzenich dniach w oczekiwaniu na wypłatę megadywidendy i wiadomość, że Eureko wymieni około 8 mld zł na euro złoty osłabiał się. W piatek rano władze Eureko podały, że mają sposób na zawarcie transakcji, która nie zachwieje polskim rynkiem walutowym.

- Jeżeli Eureko już zawarło transakcje na kupno euro, to nie będą one miały wpływu na kurs złotego - powiedział PAP Marcin Grotek z Raiffeisen Banku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu