Już jutro klientów Pekao i BPH czekają zmiany

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plFuzja Pekao i BPH startuje już jutro

Trwają ostatnie przygotowania do bankowej fuzji - gigant. Już jutro klienci Pekao SA i części oddziałów Banku BPH odczują jej pierwsze skutki. Pracownicy banków zapewniają, że połączenie nie będzie wiązało się z większymi trudnościami.

- Jeśli w piątek nastąpi rejestracja sądowa połączenia, to również tego samego dnia późnym wieczorem Pekao SA uzyska dostęp do bazy klientów BPH - poinformował rzecznik prasowy Pekao SA Robert Moreń. W ciągu weekendu zostaną przygotowane listy do klientów Pekao SA i 285 przejmowanych oddziałów Banku BPH. Listy te zostaną wysłane w poniedziałek.

W czasie weekendu na przejmowanych oddziałach BPH zmieni się logo banku, a w nocy z 2 na 3 grudnia odsłonięta zostanie nowa strona internetowa Pekao SA.

Pakiety powitalne i pełna gotowość

Pracownicy nowego Pekao SA, czyli 22 tys. osób, otrzymają w poniedziałek "pakiety powitalne", składające się m.in. z zestawu informacji - powiedział Moreń. Wyjaśnił, że bank nie planuje powołania centrum kryzysowego, natomiast istnieje plan na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Pracownicy banku będą w pełnej gotowości w swoich zakresach obowiązków.

Pekao SA przejmie obsługę klientów z 285 oddziałów Banku BPH, ale nie będą oni musieli zawierać nowych umów. Nie ulegną zmianie także płacone przez nich prowizje. Wkrótce po dokonaniu się fuzji prawnej, wszyscy klienci przechodzący otrzymają nowe karty debetowe i kredytowe wystawione przez Pekao SA.

System informatyczny dopiero w styczniu

Przejęte placówki będą włączane w system informatyczny Pekao SA stopniowo. Proces ten zacznie się jednak dopiero na początku stycznia 2008 r. Dla małych i średnich firm ma zostać uruchomiony nowy system bankowości elektronicznej.

Po połączeniu systemów bankowych zmienią się numery rachunków klientów przejmowanych placówek BPH. Operacja ta ma potrwać ok. 6 miesięcy. Jednak przez rok klienci będą mogli posługiwać się starymi numerami rachunków, zaś przelewy będą automatycznie kierowane na nowy numer.

Klienci bankowości elektronicznej Banku BPH będą mogli z niej korzystać, logując się do systemu przez strony internetowe Pekao SA. Potem sytem BPH zostanie zastąpiony bankowością elektroniczną Pekao.

1000 placówek i drobne kłopoty

Po fuzji w sieci Pekao SA znajdzie się ok. 1000 placówek i ok. 300 agencji partnerskich.

Jeśli chodzi o klientów oddziałów, które pozostały w Banku BPH, to w ciągu weekendu mogą mieć nieco problemów. Nie będą mogli korzystać z elektronicznych kanałów dostępu do rachunków, nie będzie też dostępna bankowość telefoniczna. W piątek oddziały BPH będą otwarte tylko do godz. 18, a w sobotę i niedzielę będą zamknięte. Dotyczy to również placówek partnerskich banku.

Natomiast bank zapewnia, że obsługa kart płatniczych i obsługa w bankomatach będzie odbywać się normalnie.

Długa droga

Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na podział Banku BPH SA i przyłączenie jego części do Pekao SA 3 października.

Z dawnego BPH wydzielono 200 oddziałów, a bank oraz jego towarzystwo funduszy inwestycyjnych zostały sprzedane nowemu inwestorowi - GE Money.

Było to warunkiem fuzji Pekao SA i BPH, który polski rząd ustalił z właścicielem Pekao SA UniCredit. Przez wiele miesięcy między UniCredit a polskim rządem trwał spór co do zgody na fuzję, choć wcześniej żadnych zastrzeżeń nie miała Komisja Europejska.

Połączenie Pekao SA z BPH nie jest pierwszą fuzją banków na polskim rynku, jednak pierwszą na tak dużą skalę. W jej wyniku powstanie bank porównywalny z PKO BP, biorąc pod uwagę m.in. liczbę oddziałów czy wielkość udzielonych kredytów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl