Najnowsze

JSW ze stratą. W drugim kwartale ponad 250 mln zł

Najnowsze

jsw.plJSW poniosła stratę netto w wysokości prawie 253 mln zł

W drugim kwartale JSW poniosła stratę netto w wysokości prawie 253 mln zł; w tym okresie kopalnie spółki wydobyły 2,48 mln ton węgla, czyli mniej niż w pierwszym, gdy produkcja wyniosła 3,18 mln ton - podała w środę wieczorem rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

"Trudności mamy już za sobą i skala produkcji wraca do dobrego poziomu. Działamy tak, aby obecny i kolejny kwartał przyniosły planowany na ten rok poziom wydobycia, co przełożyłoby się na lepszy wynik" - zadeklarowano w komunikacie spółki.

Dodano w nim też, że firma obecnie koncentruje się na ścisłej kontroli kosztów i inwestycjach w produkcję najwyższej jakości węgla koksowego, co pozwoli "na poprawianie wyników, gdy tylko zacznie się oczekiwana poprawa koniunktury".

Ceny węgla

Jak poinformowała Jabłońska-Bajer, wynik netto spółki za drugi kwartał, gorszy niż w pierwszym, spowodował m.in. dalszy spadek rynkowego poziomu cen węgla koksowego.

Benchmark, czyli rynkowy poziom cen dla węgla koksowego typu hard (wysokiej klasy) spadł w drugim kwartale - jak podała - o 16 proc. do poziomu 120 USD za tonę (ze 143 USD w pierwszym kwartale). W przypadku węgla typu semi-soft poziom cen spadł o 13,5 proc. - do 90 USD za tonę. "Na tę niekorzystną sytuację cenową nałożyły się dodatkowo szczególnie trudne warunki górniczo-geologiczne w kopalniach JSW, które wpłynęły na niższy niż w pierwszym kwartale poziom produkcji. To było głównym powodem wypracowania straty netto w drugim kwartale w wysokości prawie 253 mln zł" - podała rzeczniczka JSW.

Wśród tych skomplikowanych zjawisk górniczo-geologicznych, które wpłynęły na niższy niż w pierwszym kwartale poziom wydobycia w kopalniach Grupy JSW, znalazły się m.in. zaniki pokładu, pojawienie się twardych skał oraz piaskowców.

W pierwszym kwartale tego roku produkcja węgla wyniosła 3,18 mln ton, a w drugim 2,48 mln ton węgla, z czego trzy czwarte stanowił węgiel koksowy, w tym blisko dwie trzecie wysokiej klasy węgiel koksowy typu hard.

Wydobycie przyspiesza

Od lipca, jak zaznaczyła rzeczniczka JSW, wydobycie "wyraźnie przyspiesza". Obniżono również poziom zapasów węgla z 0,9 mln ton do 0,6 mln ton.

Dodała, że spółka zakładała, że drugi kwartał będzie najtrudniejszy w tym roku ze względu m.in. na "bardzo poważny" spadek cen rynkowych.

Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu w UE pod względem wielkości produkcji. Podstawową działalność Grupy JSW stanowi produkcja i sprzedaż węgla koksowego m.in. do celów energetycznych oraz produkcji koksu. Wydobywany przez Grupę węgiel jest wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa. Wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym, głównymi odbiorcami są m.in. klienci w Niemczech, Austrii, Włoszech. W skład JSW wchodzi 5 kopalń.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: jsw.pl

Pozostałe wiadomości