JSW wybiera się na giełdę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jastrzębska Spółka Węglawa zmierza w kierunku parkietu

Pierwszy krok Jastrzębskiej Spółki Węglowej w drodze na giełdę. Zarząd i rada nadzorcza zatwierdziły nową strategię dla całej grupy. Zakłada ona wejście na GPW i pozyskanie z niej około 3,5 mld złotych.

Jastrzębska Spółka Węglowa potrzebuje kapitału na inwestycje w nowe złoża. Spółka wybrała debiut giełdowy, wierząc, że zapewni jej to finansowanie niezależne od koniunktury w branży górniczej. JSW byłaby drugą - po Bogdance - polską kopalnią węgla kamiennego na warszawskim parkiecie.

Skarb zatrzyma stery w garści

Jednak także po upublicznieniu spółki Skarb Państwa ma zachować kontrolę nad JSW. W strategii obejmującej najbliższe 10 lat utrzymano dotychczasowy model biznesowy spółki: ma się ona skupić na wydobyciu i sprzedaży węgla, a także produkcji i sprzedaży koksu. Grupa zajmie się też energetyką, transportem oraz chemią.

W części chemicznej chodzi m.in. o produkty węglopochodne, wytwarzane w należącej do grupy koksowni Przyjaźń, zaś w energetycznej - o energię uzyskiwaną z metanu, słabej jakości węgla oraz - w koksowni Przyjaźń - z gazu koksowniczego. Za 2-3 lata grupa JSW ma dysponować wielkością ok. 300 megawatów mocy energetycznej, wytwarzanej na bazie odpadów, ze źródeł rozproszonych.

Załoga dostanie swoje akcje

Zarząd JSW deklaruje, że upublicznienie akcji i wprowadzenie spółki na warszawską giełdę nastąpi przy zachowaniu czterech warunków: Skarb Państwa ma zachować kontrolę nad spółką; firma ma pozyskać kapitał na realizację strategicznych przedsięwzięć, zapewniających utrzymanie miejsc pracy; uprawnieni pracownicy dostaną akcje firmy, a cała załoga będzie objęta przygotowanym pakietem prywatyzacyjnym.

- Dzięki wejściu na giełdę pracownicy, stanowiący najważniejsze ogniwo w realizacji dotychczasowej i przyszłej strategii działalności grupy, uzyskają gwarancję pewnych i stabilnych miejsc pracy, a dzięki przekazanym akcjom staną się współwłaścicielami firmy - uważa prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Rządowa strategia dopuszcza

Przedstawiciele spółki przypominają, że rządowa strategia dla górnictwa przewiduje możliwość upublicznienia JSW, a strona społeczna zaakceptowała wcześniej rządowy dokument. Wielu związkowców uważa jednak, że w JSW powinno odbyć się referendum, w którym załoga mogłaby wypowiedzieć się w sprawie ewentualnej prywatyzacji, podobnie jak było to w Katowickim Holdingu Węglowym, gdzie kilka lat temu pracownicy zaakceptowali wejście na giełdę. Na razie nie wiadomo, czy referendum będzie także w JSW.

W kolejnych latach JSW zamierza inwestować rocznie ok. 1-1,2 mld zł, przede wszystkim w udostępnienie nowych złóż węgla poprzez m.in. rozbudowę kopalni Zofiówka. W tym roku, po ubiegłorocznym kryzysie, JSW znów notuje najlepsze w branży wyniki. Po trzech kwartałach roku wypracowała ponad 740 mln zł zysku netto. Firma skupia sześć kopalń; specjalizuje się w produkcji węgla koksowego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24