JP Morgan reaguje na dane o inflacji w Polsce i oczekuje obniżki stóp procentowych

Najnowsze

sxc.huGUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 0,2 proc. rdr

W reakcji na piątkowe dane o inflacji w maju, JP Morgan spodziewa się obecnie redukcji stóp procentowych o 50 pb. do końca 2014 roku. Za prawdopodobny termin obniżki uznaje wrzesień, gdy znane będą dane o PKB za II kwartał.

Uprzednio bank zakładał utrzymanie podstawowych stóp procentowych na obecnym poziomie do końca 2015 r.

Większe prawdopodobieństwo

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 0,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. Ekonomiści szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w maju o 0,5 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,1 proc. "Piątkowa inflacyjna niespodzianka zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych do 60 proc. z 30-40 proc., na które wycenialiśmy je kilka tygodni temu. Wprawdzie redukcji nie można wykluczyć w lipcu, ale zapewne RPP zechce odczekać do września, gdy znane będą wyniki gospodarki za II kw. (w sierpniu Rada nie spotyka się)" – napisali analitycy. Ich zdaniem ewentualne oznaki hamowania będą przemawiać za redukcją stóp procentowych. Już teraz argumentami za obniżką są redukcja stóp EBC i umocnienie złotego, będące efektem tej decyzji. Zdaniem analityków banku, RPP wycofa się z forward guidance na posiedzeniu w lipcu. W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP informowała, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie do końca III kw. 2014 r. W opinii analityków JP Morgan wsparciem dla bardziej umiarkowanego nastawienia w polityce pieniężnej będzie też prognoza inflacyjna, którą Instytut Ekonomiczny NBP ogłosi w lipcu.

W piątek JP Morgan obniżył także swoją prognozę inflacyjną dla Polski. Na koniec 2014 r. przewiduje on inflację na poziomie 0,5 proc. rdr w porównaniu z 0,8 proc. rdr przewidywanymi przed ogłoszeniem piątkowych danych GUS-u. Przed ogłoszeniem danych analitycy zakładali stopę inflacji za maj na 0,4 proc. rdr w porównaniu z 0,3 proc. rdr w kwietniu.

Czekają

W komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP poinformowała, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie do końca III kw. 2014 r., wcześniej w komunikatach podawano, że powinno to być co najmniej do końca III kw. Zdaniem rady pełniejsza ocena perspektyw polityki pieniężnej i ewentualnego dostosowania poziomu stóp procentowych będzie możliwa po zapoznaniu się z napływającymi informacjami, w tym lipcową projekcją NBP.

Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2,50 proc. w skali rocznej.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu