Jobs zostawia Apple

Najnowsze

Aktualizacja:

Zmiana na czele informatycznego giganta. Współzałożyciel i dyrektor wykonawczy Apple Steve Jobs zrezygnował ze swojej funkcji. Nieoficjalnie - z powodu choroby.

- Zawsze mówiłem, że jeśli nadejdzie dzień, w którym nie będę już mógł wykonywać swoich obowiązków, będę pierwszą osobą, która wam o tym powie. Niestety ten dzień nadszedł - Jobs napisał w liście.

Jego następcą będzie dotychczasowy dyrektor operacyjny Apple Inc. Tim Cook.

Przed oficjalnym ogłoszeniem wiadomości obrót publiczny akcjami firmy został zawieszony. Po ujawnieniu decyzji twórcy firmy, jej akcje spadły o 5,3 proc.

Pokonał nowotwór

Steve Jobs ma za sobą poważne kłopoty zdrowotne. Przeżył raka trzustki, a od stycznia przebywał na zwolnieniu lekarskim.

W marcu charyzmatyczny szef Apple przerwał urlop, aby zaprezentować najnowszą wersję iPada i wziąć udział w obiedzie wydanym przez prezydenta USA Baracka Obamę dla liderów Doliny Krzemowej.

Ojciec sukcesu "Jabłka"

Jobs to jeden z najsłynniejszych informatyków świata. Nazywa się go ikoną przemysłu komputerowego i informatycznego oraz legendą Krzemowej Doliny.

Firmę Apple założył w 1976 r. wespół ze Steve'em Wozniakiem. Do jej szybkiego sukcesu przyczyniły się między innymi komputery Apple II i Apple Macintosh.

W 1985 Jobs odszedł z Apple. Jedenaście lat później wrócił do swojego informatycznego dziecka. Prezesem giganta był od 1997 r.

Źródło: reuters, pap