Język bez VAT, ale nie chrupkie ciasteczka

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huSenat chciał obłozyć chrupkie ciastka preferencyjnym VAT, ale Sejm się nie zgodził

Chrupkie ciasteczka, nawet te bez barwników i konserwantów, będą obłożone podstawową stawką VAT, choć świeże pieczywo oraz wyroby piekarskie i ciastkarskie będą miały stawkę preferencyjną. Sejm przyjął w piątek część senackich poprawek do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Ustawa zwalnia z VAT m.in. usługi nauczania języków obcych. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Posłowie przyjęli część poprawek Senatu, ale nie zgodzili się na te, które obniżały stawkę VAT na ciastka bez barwników i konserwantów. Zgodnie z zapisanymi przez Sejm w ustawie zasadami preferencjami objęte będzie pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże, których termin do spożycia nie przekracza 14 dni.

Płyty i kasety video

W głosowaniach przepadła poprawka dotycząca obniżonego VAT dla wypożyczalni kaset i płyt z filmami. Senat chciał niższej stawki za wypożyczanie filmów na kasetach lub płytach, ponieważ obniżony VAT płacimy już za wypożyczanie filmów za pośrednictwem satelity, internetu lub telewizji kablowej. Sejm jednak nie podzielił argumentów senatorów.

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm zmianami do ustawy o VAT, zwolnione od podatku będą usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z nimi związane. Resort finansów proponował pierwotnie, aby ze zwolnienia mogły korzystać tylko szkoły, które uzyskają specjalną akredytację.

Udzielanie kredytów bez VAT

Zwolnione z VAT będą usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu takich usług. Podobne zwolnienie dotyczy usług udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz pośrednictwa w takich usługach.

Celem przygotowanej w Ministerstwie Finansów noweli jest dostosowanie ustawy o VAT do dyrektywy unijnej. Przepisy ustawy oraz załączniki do niej mają uwzględniać nomenklaturę oraz symbole statystyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 roku. Zmiana pozwoli podatnikom podatku VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencjonowania, zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i dokumentacji statystycznej.

Nowelizacja przewiduje ponadto odejście od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznej, szczególnie usług zwolnionych z podatku. Zgodnie ze zmianami wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu