Jeździsz służbowym autem? Możesz zapłacić

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jeśli jeździsz służbowym autem, fiskus może zażądać zapłaty podatku

Pracownicy, którzy wykorzystują służbowe auta do prywatnych celów, mogą zapłacić dodatkowy podatek. Sprawdzą ich urzędnicy skarbowi, którzy przychodzą na kontrolę do firm - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Urzędnicy skarbowi zaczęli sprawdzać wykorzystywanie samochodów służbowych przez pracowników do celów prywatnych. W tym celu przychodzą do firmy tuż przed zakończeniem pracy i skrupulatnie liczą samochody na parkingu. Następnie proszą o listę tych, którzy nie odstawili aut na firmowy parking.

Wzywają ich do urzędu, gdzie w ogniu pytań często przyznają się oni, że wykorzystują służbowe auto prywatnie w dowolnym zakresie.

Kilkaset złotych podatku

Wtedy ukarani mogą być zarówno pracodawca jak i pracownik. Pracodawca, gdy nie odprowadził podatku od nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika, a takimi jest właśnie używanie auta służbowego prywatnie, z kolei pracownikowi można wymierzyć dodatkowy podatek.

Obliczany on jest od cen obowiązujących w danym mieście za wynajęcie podobnego samochodu na taki czas, do jakiego przyznał się w trakcie kontroli skarbowej pracownik.

W sumie może to być od 100 do 280 zł dodatkowego podatku. Jeżeli jednak samochód jest większy i bardziej wartościowy, koszty te mogą być znacznie wyższe (za wynajęcie niektórych pojazdów płaci się nawet 500 zł za dobę).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24