Jeździsz koleją? Sprawdź rozkład jazdy!

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przewoźnicy korygują rozkłady jazdy

Od poniedziałku większość kolejowych przewoźników - Przewozy Regionalne, PKP Intercity i Koleje Mazowieckie - zmieniają swe rozkłady jazdy. To głównie drobne zmiany, np. skrócenie o kilka minut czasu przejazdu, dodanie przystanków albo korekty godzin odjazdów i przyjazdów. Ale sprawdzić, jak kursuje twój pociąg trzeba!

Jak zapewniają przedstawiciele wszystkich trzech przewoźników, korekty w rozkładzie były wprowadzane pod wpływem sugestii otrzymywanych od pasażerów.

- Ogłosiliśmy, że czekamy na uwagi i propozycje zmian w rozkładzie. Będziemy je zbierać do 28 lutego - powiedział rzecznik PKP Intercity Paweł Ney. - W miarę możliwości taborowych, finansowych i organizacyjnych staramy się uwzględniać propozycje pasażerów - podkreśla rzeczniczka Kolei Mazowieckich Donata Nowakowska.

Przewozy Regionalne

Jak natomiast powiedział Michał Lipiński z biura prasowego Przewozów Regionalnych, zmiany wprowadzone przez tego przewoźnika można podzielić na kilka kategorii: są to przesunięcia godzin odjazdów pociągów, dodanie większej liczby przystanków i skrócenie czasu przejazdu. - Przykładowo, na jakiejś trasie kursował wieczorami pociąg, którym jeździło bardzo niewielu pasażerów, więc przesunęliśmy go na popołudnie, żeby uczniowie mogli wracać nim ze szkoły - powiedział.

Dodał, że przewoźnik uruchomi od poniedziałku nowe pociągi m.in. w relacjach: Ełk-Olsztyn, Kostrzyn-Szczecin, Bielsko-Biała-Rajcza, Bielsko-Biała-Kraków przez Wadowice, Kielce-Kraków, Kielce-Włoszczowa, Września-Poznań i Poznań-Września. - Zmieniamy też godziny odjazdów pociągów weekendowych, z których korzystają głównie studenci, żeby były bardziej dla nich dogodne - powiedział.

Jak wyjaśnił Lipiński, pełny zmieniony rozkład jazdy jest dostępny w internecie, prasie lokalnej, na tablicach dworcowych i w telefonicznych infoliniach.

Intercity

Mniejsze zmiany będą w rozkładzie PKP Intercity. Przewoźnik nie doda ani nie zlikwiduje żadnego połączenia. Jak wyjaśnił Ney, zmiany są kosmetyczne i ograniczają się głównie do wprowadzenia dla wybranych pociągów dodatkowych postojów, ułatwiających korzystanie z innych połączeń i przesiadek, oraz zmian godzin kursowania niektórych pociągów.

- Tam, gdzie to możliwe, na wybranych odcinkach nasze pociągi pojadą kilka minut krócej - dodał Ney.

Koleje Mazowieckie

Połączeń nie będą też likwidowały Koleje Mazowieckie. W rozkładzie przewoźnika pojawią się m.in. nowe połączenia w szczycie porannym z Warszawy Rembertowa do Warszawy Zachodniej i Łowicza Głównego, z Warszawy Wschodniej do Góry Kalwarii i dodatkowe połączenie - Grodzisk Mazowiecki-Warszawa Wschodnia w weekend.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24