Jeszcze mniej polskiego cukru

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska będzie musiała ograniczyć produkcję cukru

Unia Europejska znowu tnie polską produkcję cukru. Jak poinformowała Komisja Europejska, do 2010 r. nasi cukrownicy będą musieli ją zredukować o 149,9 tys. ton.

Produkcja cukru w całej Unii Europejskiej do roku 2010 ma zostać ograniczona do 6 mln ton. Do tej pory w ramach restrukturyzacji wszystkie kraje razem zrezygnowały z 4,84 mln ton., w tym Polska zredukowała krajową produkcję o 239,3 tys. ton. Do zakończenia reformy w roku 2010 dalsza obniżka musi więc wynieść 1,16 mln ton w skali całej UE.

Z propozycji podziału tej kwoty pomiędzy poszczególne kraje wynika, że Polska będzie musiała zredukować produkcję o dalsze 149,9 tys. ton. Komisja Europejska zachęca, by zrobić to dobrowolnie i jak najszybciej. Mają do tego skłonić wypłacane rekompensaty, które maleją z roku na rok.

Kraje członkowskie mogą dokonać dalszych cięć już teraz, korzystając z rekompensat, albo podejmują ryzyko narzucenia im obniżki w roku 2010 bez dopłat Mann, dopłaty

- Kraje członkowskie mogą dokonać dalszych cięć już teraz, korzystając z rekompensat, albo podejmują ryzyko narzucenia im obniżki w roku 2010 bez dopłat - powiedział rzecznik KE ds. rolnictwa Michael Mann.

Teraz, lub później - ale bez rekompensat

Unijne przedsiębiorstwa muszą więc zdecydować, czy dobrowolnie zrzekną się części produkcji przed 31 marca tego roku, korzystając z rekompensat w wysokości 625 euro za tonę. Ograniczenie produkcji będzie możliwe też w przyszłym roku, jednak wówczas otrzymają rekompendsatę według stawki 520 euro.

Jeśli okaże się, że dokonane ogólne redukcje są mniejsze niż 6 mln ton, to w lutym 2010 roku KE ogłosi przymusowe cięcia - tym razem bez wsparcia finansowego.

Wymuszona unijną reformą restrukturyzacja Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) oznaczać będzie zamknięcie należących do KSC cukrowni Łapy i Lublin. Co za tym idzie, uprawy buraków cukrowych w rejonach tych zakładów zostaną zlikwidowane. W sprawie zamknięcia cukrowni wielokrotnie protestowały załogi fabryk oraz plantatorzy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24