Jesteśmy lepsi tylko od Bułgarii

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska w Unii Europejskiej wyprzedziła tylko Bułgarię

Światowe Forum Ekonomicznego nie zostawia Polsce złudzeń - jesteśmy w ogonie państw pod względem wykorzystania nowych technologii. W Unii Europejskiej wyprzedzamy tylko Bułgarię - donosi "Rzeczpospolita".

Polska spadła z 58. na 62. miejsce w dorocznym rankingu Global Information Technology 2007 – 2008 opracowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Zdaniem analityków forum główną przyczyną spadku pozycji Polski drugi rok z rzędu jest niewystarczająca rola instytucji państwowych w tworzeniu warunków do wykorzystania IT w gospodarce, a zwłaszcza zaniedbania administracyjne.

Jeżeli wziąć pod uwagę samo wykorzystanie technologii w administracji, to znaleźliśmy się na 103. miejscu wśród wszystkich 130 ujętych w zestawieniu państw.

Główną przyczyną spadku pozycji Polski drugi rok z rzędu jest niewystarczająca rola instytucji państwowych w tworzeniu warunków do wykorzystania IT w gospodarce, a zwłaszcza zaniedbania administracyjne Główną przyczyną spadku pozycji Polski drugi rok z rzędu jest niewystarczająca rola instytucji państwowych w tworzeniu warunków do wykorzystania IT w gospodarce, a zwłaszcza zaniedbania administracyjne

Ale nawet to nie tłumaczy - jak pisze "Rzeczpospolita" - dlaczego ocena Polski w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego pogorszyła się, mimo że rynek IT w naszym kraju szybko rośnie. Tym bardziej, że w ubiegłym roku wzrost ten na tle świata był wyjątkowy, bo sięgnął blisko 25 proc. Obecnie wartość rynku szacuje się na 23 mld zł.

Analitycy Światowego Forum Ekonomicznego twierdzą jednak, że gwałtowny rozwój polskiego rynku napędzają głównie wydatki firm i konsumentów na podstawową infrastrukturę: komputery i Internet. Z kolei inwestycje informatyczne w sektorze publicznym pozostają najczęściej w sferze planów.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24