Jesteś na zwolnieniu, a ZUS puka do twoich drzwi? Blajer wyjaśnia co robić

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatBiznes dla ludzi, cz. 2

Czy idąc na zwolnienie lekarskie powinniśmy podać lekarzowi i pracodawcy swój adres zamieszkania czy adres zameldowania? Jak nie stracić zasiłku po kontroli ZUS? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.00.

Kontrolerzy mogą sprawdzić, czy pracownikowi rzeczywiście należy się L4. Mogą też skontrolować, w jaki sposób wykorzystuje zwolnienie, np. czy nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej.

Kiedy kontrola?

ZUS prowadzi kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich za okres, za który przysługuje zasiłek chorobowy bez względu na czas trwania zwolnienia. Kontrole mogą również odbyć się na wniosek pracodawcy, ale tylko w przypadku firm, które są płatnikami składek na ubezpieczenie chorobowe i zgłaszają do ubezpieczenia powyżej 20 osób.

Ważny adres

Należy pamiętać o podaniu właściwego adresu, pod którym będziemy się znajdować podczas choroby.

- Najważniejszym adresem zamieszkania dla kontrolera ZUS jest ten, który lekarz wpisuje nam na zwolnieniu lekarskim. Musimy mu podać adres, pod którym będziemy leżeć, a nie ten pod którym jesteśmy zameldowani - powiedział Piotr Wojciechowski z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Jak dodaje, o właściwym adresie należy też poinformować pracodawcę. To jest bardzo istotne, bo jeżeli kontroler nie zastanie nas w domu, to wówczas stracimy zasiłek.

Co jeszcze w programie?

W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer wytłumaczył jak działa OC i AC za granicą. Odpowiedział na pytanie, czy można odzyskać zaliczki wpłacone na wyprawienie wesela, gdy zerwiemy zaręczyny. Wyjaśnił też jakie są stawki VAT na różne ciastka.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Shutterstock