Jest zielone światło dla pomocy dla Grecji

Najnowsze

Aktualizacja:

Grecja może liczyć na kolejną transzę (8 mld euro) międzynarodowego pakietu ratunkowego - poinformowała agencja dpa, powołując się na nieopublikowany jeszcze raport tzw. trojki, czyli Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej. Bez kolejnej transzy pakietu ratunkowego Grecji groziłaby niewypłacalność.

Jak podaje dpa, inspektorzy trojki stwierdzają w swoim raporcie, że Grecja spełniła stawiane jej warunki i może otrzymać kolejną transzę z pierwszego przyznanego w 2010 r. pakietu pomocy opiewającego na 110 miliardów euro.

W Grecji wrze

W Grecji od wczoraj trwa strajk generalny przeciwko rządowemu planowi oszczędnościowemu.

Wczoraj we wstępnym głosowaniu zatwierdzono elementy tego planu, który zakłada podniesienie podatków oraz zezwala na zwalnianie z pracy urzędników państwowych i redukcję ich płac o kolejne 20 proc.

Wszystkich 154 deputowanych rządzącej socjalistycznej partii PASOK głosowało za przyjęciem projektu, pomimo ostrych protestów odbywających się tego dnia przed budynkiem parlamentu w Atenach oraz w wielu innych greckich miastach.

Wszyscy obecni w sali przedstawiciele opozycji (141 deputowanych) głosowali przeciwko, podczas gdy pięciu wstrzymało się od głosu. Obecnych było 295 deputowanych w liczącym 300 miejsc greckim parlamencie.

Dziś odbędzie się głosowanie nad poszczególnymi artykułami ustawy i dopiero gdy zostanie przegłosowana, będzie mogła ona wejść w życie.

Oficjalnie raport trojki ma zostać zaprezentowany Eurogrupie jutro.

Źródło: PAP