Jest zgoda na Most Północny

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tak ma wyglądać Most Północny

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podpisał pozwolenie na budowę Mostu Północnego. Chwilę później umowę z wykonawcą mostu, konsorcjum, którego liderem jest Pol-Aqua, podpisała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przeprawa ma zostać oddana do użytku w 2011 roku.

Most Północny będzie ósmą przeprawą drogową w stolicy. Połączy dwie warszawskie dzielnice - Bielany i Białołękę. Powstaną dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę, chodniki, ścieżki rowerowe oraz trasa tramwajowa.

Jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, nowym mostem przejadą nie tylko samochody, ale także tramwaj w kierunku metra na Młocinach. Jak dodała, po wybudowaniu mostu GDDKiA przeprowadzi remont mostu Grota-Rroweckiego, który obecnie jest najdalej wysuniętym mostem na północ.

Prezydent Warszawy podkreśliła, że budowa trasy Mostu Północnego pochłonie ok. 977 mln zł. Cena ta jest o 200 mln zł niższa niż zakładało miasto, i o 600 mln zł niż ta z unieważnionego wcześniej przetargu - dodała. 200 mln zł na budowę ma pochodzić ze środków unijnych.

Szybka decyzja

Wojewoda Kozłowski powiedział z kolei, że pozwolenie na budowę zostało wydane bardzo szybko - w ciągu 44 dni, a podstawowa dokumentacja liczyła 80 tomów. Kozłowski podkreślił, że decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. - Oznacza to, że już dzisiaj wykonawca może rozpocząć roboty budowlane - wyjaśnił.

Nowa przeprawa przez Wisłę ma powstać w ciągu 32 miesięcy od daty podpisania umowy, tak więc most powinien zostać oddany do użytku pod koniec 2011 r. Pierwszy etap budowy trasy mostu przebiegać ma od ul. Modlińskiej do ul. Pułkowej (długość ok. 3,4 km), a drugi - od ul. Pułkowej do tzw. Węzła Młociny przy ul. Kasprowicza (ok. 1 km).

Prace już ruszyły

Pierwsze prace na trasie Mostu Północnego rozpoczęły się w 2008 roku. W ich trakcie, przed sezonem lęgowym ptaków, wycięto lub przesadzono drzewa i krzewy rosnące na trasie przebiegu nowej przeprawy.

W stolicy mają w przyszłości powstać kolejne mosty. Prawie gotowy jest projekt Mostu Krasińskiego, który połączyć ma Żoliborz z Targówkiem. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasto zarezerwowało na jego budowę 360 mln zł.

W dalszej perspektywie przewidywana jest także budowa mostu "na zaporze" (w miejscu planowanego w latach 80. XX w. stopnia wodnego na Wiśle w rejonie Wilanowa) oraz Most Południowy, na południe od Powsinka i Julianowa.

Planowane miejsce powstania Mostu Północnego w Zumi.pl

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24