Jest zgoda Brukseli na pomoc dla ofiary Grecji

Najnowsze


Komisja Europejska tymczasowo zatwierdziła nacjonalizację drugiego co do wielkości banku Belgii - Dexia Banque Belgique. Rząd Belgii wyłoży na ratowanie banku 4 mld euro, wykupując za tę sumę jego aktywa.

Komisja przyznaje, że jest to konieczne dla zachowania stabilności finansowej. Nie może natomiast stwierdzić w tym momencie, czy przejęcie banku przez państwo jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Belgia ma sześć miesięcy, by przesłać KE nowy plan restrukturyzacji banku Komisja Europejska

KE zbada zgodność z unijnymi przepisami

"KE zbada, czy przejęcie banku jest pomocą państwa i jeśli tak - oceni, czy ta pomoc jest zgodna z unijnymi zasadami. KE zbada przede wszystkim, czy nowy plan restrukturyzacyjny, które mają przedstawić władze Belgii, zapewni "długotrwałą rentowność jednostek, które będą kontynuowały działalność biznesową i czy ciężar restrukturyzacji zostanie odpowiednio podzielony oraz czy podjęto odpowiednie środki, aby zrekompensować zakłócenia konkurencyjności", spowodowane przejęciem banku" - wyjaśniła KE.

Na progu upadłości z powodu Grecji

Dexia jest pierwszym dużym europejskim bankiem, który znalazł się na progu upadłości z powodu finansowych problemów Grecji. Bank ten posiada greckie obligacje, które teraz gwałtownie tracą na wartości ze względu na możliwość bankructwa Grecji.

Rząd Belgii zapłaci za przejęcie Dexia Banque Belgique, filii grupy Dexia, 4 miliardy euro. Minister finansów Belgii Didier Reynders zapewnił, że kraj pozostanie właścicielem banku przez kilka lat.

Plan ratowania Dexii, zakładający m.in. podział banku, uzgodnili na początku miesiąca szefowie rządów Francji, Belgii i Luksemburga. Kraje te porozumiały się także w sprawie podziału 90 mld euro gwarancji, które ma dostać nowa struktura po podziale banku: 60,5 proc. zapłaci Belgia, 36,5 proc. Francja i 3 proc. Luksemburg. To oznacza, że bank w obecnej formie francusko-belgijskiej grupy finansowej przestanie istnieć.

Dexia jest już pod kontrolą KE w związku z pomocą państwa przyznaną w latach 2008-2009.

Źródło: PAP