Najnowsze

Jest wyższa ulga na dzieci. "Działanie na rzecz rozwiązania strategicznego problemu"

Najnowsze

tvn24Komorowski: tą ustawą walczymy z kryzysem demograficznym

Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny przewiduje nowela ustawy o PIT, którą w poniedziałek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Z tego rozwiązania - wskazał prezydent - będzie mogło skorzystać ponad milion rodzin. - Świadczy to o tym, że ten system, który do tej pory był, nie był adresowany do wystarczającej ilości szczególnie młodych matek i młodych rodziców, którzy na progu swojej kariery zawodowej też powinni mieć możliwość skorzystania z ulgi w podatkach. To jest ten moment, w którym się podejmuje decyzje, czy się chce mieć, czy nie, większą ilość dzieci - powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed podpisaniem ustawy.

Dobra współpraca

Komorowski stwierdził, że wprowadzanie szerszej polityki prorodzinnej jest dla niego ważnym momentem. - Jestem przekonany, że nie byłoby to możliwe bez ścisłego współdziałania rządem i parlamentem, ale także z samorządowcami, z którymi razem stworzyliśmy dobry i korzystny klimat dla rodziny - powiedział Komorowski. - Ta ustawa jest cząstką działania na rzecz rozwiązania strategicznego problemu polski związanego z trwającym kryzysem demograficznym - dodał.

Minister finansów Mateusz Szczurek zauważył, że nowe rozwiązania nie tylko nagradzają za posiadanie dzieci, ale także zachęcają do podejmowania pracy. - Ustawa bardzo obniża klin podatkowy dla tych gorzej zarabiających - mówił.

Jakie zmiany?

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przygotowaną w resorcie finansów. Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł. Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy będą mogli rozliczyć przyznane ulgi w rozliczeniach podatkowych za 2014 r. Drugi element przepisów zakłada, że podatnik, który obecnie płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, będzie mógł otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie będzie mógł przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Autor: msz//bgr / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24