Jest szansa dla polskich fortepianów

Najnowsze


Jeden warsztat i produkcja nawet niewielkiej ilości instrumentów - to plan ratowania przed likwidacją kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin Calisia. To ostatni polski producent tych instrumentów.

Pomysł wysunął likwidator Calisii i jej dawny prezes Tadeusz Sobczak. Jego koncepcję uratowania firmy zatwierdzi bądź odrzuci 20 listopada Zgromadzenie Wspólników. To samo, które wcześniej podjęło decyzję o likwidacji zakładu. Głównym udziałowcem Calisii jest warszawska Unitra - posiada 70 proc. akcji firmy. Gmina Kalisz posiada 27 proc. udziałów, a pozostałe należą do drobnych właścicieli.

Trudny rynek Według Sobczaka jedynym ratunkiem dla firmy jest pozostawienie jednego zakładu produkującego pod znakiem Calisii. - Firma musiałaby też opuścić dotychczasowe pomieszczenia, ponieważ są za drogie i za duże w stosunku do ograniczonych dziś potrzeb. - Potrzebne nam są jednak maszyny i urządzenia produkcyjne z Calisii - uważa jej likwidator.

- Rynek krajowy praktycznie zamarł, dominują instrumenty z Chin i Tajwanu, gdzie produkcja jest o wiele tańsza niż w Polsce - narzeka Sobczak. W jego ocenie powoduje to, że rynek jest tak trudny. Od kilku lat firma przeżywała trudności finansowe. W tym czasie poniosła trudne do odrobienia straty.

Piękna przeszłość W czasach świetności Calisia sprzedawała rocznie około 400 sztuk pianin i fortepianów. Spółka współpracowała z kontrahentami na całym świecie, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Rosji i USA.

Kaliską spółkę utworzył w 1878 r. Arnold Fibiger. Firma przyjęła wówczas nazwę "Arnold Fibiger Fabryka Fortepianów i Pianin w Kaliszu spółka jawna". Spółka produkowała instrumenty przez cały czas swojego istnienia - z krótką przerwą w okresie wojny.

Calisia należała do elitarnego grona producentów budujących instrumenty wyłącznie tradycyjną metodą ręczną. Słynęła także z renowacji zabytkowych pianin i fortepianów przysyłanych tutaj ze wszystkich kontynentów.

Za swoje wyroby spółka była nagradzana na międzynarodowych wystawach, m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu. Wielkie uznanie dla produkowanych w Kaliszu instrumentów wyrażali m.in. Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, Jan Ekier, Halina Czerny - Stefańska i Krystian Zimermann.

Źródło: PAP